Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nagranie z debaty “Dokąd zmierza polityka obronna UE?” wokół raportu prof. Grosse

Dokąd zmierza polityka obronna UE? Próba uniezależniania się od USA czy sposób na wzmocnienie współzależności państw członkowskich? Czy tworzenie potencjału obronnego UE może być na dłuższą metę kompatybilne z NATO? Jak powinna zachować się Polska w obliczu tej perspektywy?

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas prezentacji raportu prof. Tomasza G. Grosse Dokąd zmierza polityka obronna UE? Analiza geoekonomiczna” i debaty z udziałem Autora.

W dyskusji wzięli udział (w kolejności występowania):

dr Marek Prawda (wprowadzenie), Marcin Chruściel (wprowadzenie i moderacja), prof. Tomasz G. Grosse (słowo wstępu o Raporcie), prof. Roman Kuźniar (komentarz do Raportu), Eugeniusz Smolar, poseł Marcin Święcicki, amb. Jan Truszczyński, prof. Jan Barcz, amb. Ryszard Schnepf, prof. Katarzyna Żukrowska, Bartłomiej Radziejewski, Stefan Kawalec, Antoni Pieńkos oraz Wojciech Tomaszewski.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z dyskusji!

Debata odbyła się 05.03.2019 r. w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Organizatorami wydarzenia byli: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Nowa Konfederacja

 

Tagi:
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
1 750 / 26 000 zł (cel miesięczny)

6.73 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo