Moje zgromadzenie jest lepsze niż twoje

Rząd zaczyna powoli wycofywać się z drakońskich, wątpliwych konstytucyjnie i szkodliwych restrykcji wobec zgromadzeń. Nie można było tak od razu?
Stałym elementem demokratycznych państw prawa jest to, że co jakiś czas obywatele wychodzą na ulicę, by zamanifestować swoje poglądy. Nie zawsze muszą to być zgromadzenia, których celem jest sprzeciw wobec władzy, nierzadko publiczne manifestacje nie mają wiele wspólnego z bieżącą polityką. Oczywiste jednak jest, że to właśnie ta możliwość publicznego, głośnego wyrażenia negatywnych ocen wobec władzy stanowi jeden z papierków lakmusowych dla oceny poziomu wolności obywatelskich w danym państwie i należy do fundamentów zachodnich demokracji. W związku z tym każdy rząd, który próbuje tę wolność ograniczać, musi mieć solidne argumenty, by nie zostać oskarżonym o autorytarne ciągoty. Bez wątpienia zagrożenie życia i zdrowia obywateli (czyli innych kluczowych wartości konstytucyjnych) daje podstawę do pewnej ingerencji w prawo do manifestowania. Nie oznacza...

Prawnik, publicysta. Od 2011 roku felietonista lokalnego tygodnika „Kurier Słupecki”, pisał również dla ogólnopolskich tytułów (m.in. były felietonista ”Wprost”), współpracownik „Nowej Konfederacji”. Ukończył z wyróżnieniem kurs Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. W ramach „Projektu Arizona” odbył kurs dotyczący ekonomii, polityki i historii Stanów Zjednoczonych na Arizona State University, był także stażystą w kancelarii adwokackiej w Phoenix. Od lat związany z sektorem organizacji pozarządowych, organizował lub współorganizował wiele eventów i tworzył liczne projekty ( m.in. jest jednym z pomysłodawców i twórców ogólnopolskiego projektu „Lekcje Ekonomii dla Młodzieży”). Były Prezes Stowarzyszenia KoLiber, obecnie ekspert Instytutu Przedsiębiorczości i Rozwoju, a także wykładowca Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Interesuje się myślą polityczną, prawną i ekonomiczną, historią oraz filozofią prawa i polityki.