Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dr Bartłomiej Biga dla Muzo.fm o szansach dla polskiej gospodarki

Dr Bartłomieja Biga był gościem Pawła Oksanowicza w programie “Biznes Odpowiedzialny i Nowoczesny – BIZON” z 23 maja. W audycji znalazły się fragmenty Debaty NK “Pandemia szansą dla polskiej gospodarki?“:

„Wiele danych, także tych płynących z ośrodków analitycznych w Unii Europejskiej, wskazuje, że polska gospodarka może relatywnie przejść przez ten kryzys mało zniszczona, mniej zniszczona niż wiele innych krajów. To jest coś, na czym opieram pewne przypuszczenie – być może jest to myślenie życzeniowe – że jest szansa na poprawę sytuacji międzynarodowej polskiej gospodarki.

Drugą okolicznością, którą trzeba wziąć pod uwagę jest to, że być może nastąpi odwrócenie trendu globalizacji, który występował bardzo silnie w ostatnich dziesięcioleciach i wydawało się, że nie ma od niego odwrotu. Ale okazuje się, że takie rozciągnięcie łańcuchów dostaw aż do krajów azjatyckich, jest w pewnym stopniu ryzykowne.

Nie jest to znowu takie proste, ponieważ co mielibyśmy przejmować od krajów azjatyckich?

Pojawia się pytanie, czy w takim razie, jeżeli będziemy chcieli więcej rzeczy wytwarzać lokalne, regionalnie, to czy Polska z jakichś względów nie jest predysponowana do tego, żeby w tej sytuacji się dobrze odnaleźć. Nie jest to znowu takie proste, ponieważ co mielibyśmy przejmować od krajów azjatyckich? Bo jeżeli mielibyśmy przejmować te zajęcia, które są niewykwalifikowane, które zajmują się małą wartością dodaną, jeżeli mielibyśmy konkurować tanią siłą roboczą, to z całą pewnością nie jest to model rozwoju gospodarczego, który dla Polski byłby korzystny.

A więc w jaki sposób moglibyśmy zyskać? To jest pytanie otwarte, ale na pewno jest duża szansa. W tekście zwracam uwagę na cztery okoliczności, które trzeba brać po uwagę i dopiero po popatrzeniu na nie wywnioskować, czy ta poprawa nastąpi, czy też będzie to niewykorzystana szansa.”

Do wspomnianych okoliczności należą:

  1. Rozmiar epidemii w Polsce (zarówno w zakresie całkowitej liczby zakażonych, jak i rozłożenia zachorowań w czasie);
  2. Rozwój epidemii u naszych największych partnerów gospodarczych, zarówno importujących, jak i eksportujących (a więc głownie w Niemczech);
  3. Skuteczność tarcz antykryzysowych oraz tempo i sposób łagodzenia ograniczeń;
  4. Stworzenie sposobu działania krajowej gospodarki, który w obliczu ewentualnych nawrotów epidemii nie będzie powodował paraliżu.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji tutaj.

Nagranie z debaty “Pandemia szansą dla polskiej gospodarki?” (prof. Mączyńska, dr Bukowski, dr Biga oraz red. Sękowski) można obejrzeć tutaj.

Foto: V Forum Ochrony Środowiska

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz