Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Libura w „Punkt widzenia”: Kościół katolicki z pewnością nie odchodzi od ortodoksji

Kościół katolicki pod przewodem papieża Franciszka z pewnością nie odchodzi od ortodoksji. Nawet najbardziej zawzięci krytycy obecnego papieża powstrzymują się od takich stwierdzeń. Wszystko, co dzieje się w tej chwili, dzieje się w ramach ortodoksji. Trwa natomiast spór, który jest niezwykle ciekawy, i to na niego zwróciłabym uwagę, bo są to rzeczy, o których, w szczególności w Polsce, mówi się mniej. Mianowicie, zaczynamy nagle dostrzegać w Kościele powszechnym te kościoły, które nie są kościołami bogatego Zachodu. Te kościoły mierzą się z zupełnie innymi trudnościami  (dobrze widać to w dokumentach przygotowujących synod), np. podniesiony tam problem drenażu duchowieństwa z państw ubogich właśnie do państw zachodnich – mówi w programie „Punkt widzenia” (Polsat News) współpracowniczka Nowej Konfederacji, Maria Libura.

Są to rzeczy, o których na co dzień się nie mówi. Szkoda, że tematyka ta mniej się przebija, natomiast bardzo często poruszane są kwestie związane z tematami, o których wspomniał pan redaktor Jankowski, tj. wyświęcanie żonatych mężczyzn, diakonat dla kobiet, nowe nominacje kardynalskie w Kościele – dodaje Libura.

 

Link do nagrania

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 715 / 26 000 zł (cel miesięczny)

18.13 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo