Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Kuraszkiewicz: Monachium – ostatni dzwonek na otrzeźwienie Europy. Los Ukrainy zależy od USA

Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z Robertem Kuraszkiewiczem omawia ostatnie wydarzenia geopolityczne. Czy Europa obudzi się i na poważnie zajmie się zagadnieniami bezpieczeństwa?
Donald Trump głosi, że jak dojdzie do władzy to zmusi wszystkie kraje NATO do wywiązywania się z zobowiązań sojuszniczych. Na konferencji w Monachium zostało jasno stwierdzone, że państwa europejskie muszą dokonywać znacznie większych wysiłków na rzecz bezpieczeństwa. Konflikt na Ukrainie stał się obiektem wewnętrznych sporów politycznych w USA, równocześnie wojna za naszą wschodnią granicą nie jest tematem priorytetowym. W elitach europejskich dominuje przeświadczenie, że Rosja nie może być stałym elementem Europy. W Niemczech trwa wzmożony proces zbrojenia się. Europa musi stworzyć wspólną politykę bezpieczeństwa, która będzie w stanie odstraszyć Rosję. Stary kontynent nie jest w stanie samodzielnie wesprzeć Ukrainy w walce z Rosją.

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

25.11 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo