Kosowo – węzeł gordyjski Europy czy symulakrum?

Stany Zjednoczone, długo postrzegane jako najbliższy sojusznik i ojciec niepodległości Kosowa, za czasów prezydentury Donalda Trumpa prowadzą w tej sprawie własną grę, sugerującą osłabienie jedności transatlantyckiej
Kosowo od lat pozostaje otwartym problemem międzynarodowym. Nie chodzi o to, że nie można znaleźć dla niego efektywnego rozwiązania politycznego. Jedna z zaangażowanych w sporze stron – Serbia – nie jest w stanie jednoznacznie określić, do czego zmierza jej strategia. UE ma wciąż ambicję, aby doprowadzić do kompromisu Belgradu i Prisztiny. Stany Zjednoczone, długo postrzegane przez Kosowarów jako najbliższy sojusznik i ojciec niepodległości, za czasów prezydentury Donalda Trumpa prowadzą w tej sprawie własną grę, sugerującą osłabienie jedności transatlantyckiej. Rozmowy wznowione, status wciąż niejasny Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło pod auspicjami Unii Europejskiej do wznowienia dialogu pomiędzy Serbią i Kosowem. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić oraz premier Kosowa Avdullah Hoti odbyli najpierw samodzielne spotkania w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, następnie,...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, filozof polityki, dziennikarz, publicysta. Współpracuje m. in. z „Laboratorium Więzi”, „Magazynem Kontakt”, Aleteia.pl oraz Polskim Radiem24.