Konserwatyści zmienią kurs polityki Iranu?

Zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w Iranie nie oznacza szerokiego poparcia społecznego dla irańskich konserwatystów. Wręcz przeciwnie
Wybory parlamentarne w Iranie, których pierwsza tura odbyła się 21 lutego, zdecydowanie wygrali konserwatyści blisko związani z Najwyższym Przywódcą Alim Chameneim i niechętni rządom prezydenta Hasana Rouhaniego. Obóz ten zdobył co najmniej 207 z 279 miejsc obsadzonych w I turze, podczas gdy tzw. reformatorzy oraz pragmatycy zdobyli zaledwie 38 miejsc. Dogrywka, przewidziana na 17 kwietnia, wiele nie zmieni, gdyż dotyczyć będzie zaledwie 11 mandatów. W obozie konserwatystów znaczny udział mają przy tym radykalni twardogłowi, będący zwolennikami ajatollaha Mohammada Taqi Mesbah-Yazdiego. Ten ostatni był duchowym patronem b. prezydenta Mahmuda Ahmadineżada do czasu, gdy Ahmadineżad nie został oskarżony o przyjęcie tzw. „kursu dewiacyjnego” pod wpływem swego zastępcy, przebywającego obecnie w więzieniu Esfandiara Rahima Maszaeiego. Pierwsze skrzypce grają jednak osoby blisko związane z...

Niezależny dziennikarz, ekspert ds. międzynarodowych portalu Defence24.pl, prawnik. Autor licznych reportaży z podróży na Bliski Wschód i do Afryki. Szczególnie zainteresowany problemami wojen i konfliktów etnicznych oraz religijnych, a także terroryzmu. Od czasu wybuchu „Arabskiej Wiosny” wielokrotnie przebywał w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w tym w Iraku i Syrii.