Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Konflikt o Górski Karabach | Budzisz, Nowakowski, Sokała

W poniedziałek 9 listopada 2020 Armenia i Azerbejdżan pod kuratelą Rosji podpisały deklarację o zakończeniu działań wojennych w regionie Górski Karabach. Nasi eksperci w związku z tym omawiają szczegóły tego porozumienia: czy ma ono szansę przetrwać i kto jest beneficjentem, a kto przegranym. Dyskutują również na temat przebiegu samej wojny, jej początków, punktów zwrotnych, a przede wszystkim na temat jej stron oraz udziału Rosji i Turcji.

Udział w debacie Nowej Konfederacji biorą:

  • Jerzy Marek Nowakowski – dyplomata, historyk i publicysta. Były ambasador RP w Armenii oraz Łotwie. Autor kilkuset publikacji na temat polskiej polityki zagranicznej i historii Polski w epoce międzywojennej.
  • Marek Budzisz – ekspert ds. Rosji i krajów postsowieckiego Wschodu, członek zespołu Strategy&Future i współpracownik „Nowej Konfederacji”;

Debatę poprowadził dr Witold Sokała – stały współpracownik Nowej Konfederacji, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz