Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jak uzdrowić polską szkołę? Raport z seminarium NK

Nowy rok szkolny w pełni, a nierozwiązanych problemów w oświacie nadal mnóstwo. Zapraszamy do lektury raportu z seminarium eksperckiego „Nowej Konfederacji” pt. "Jak uzdrowić polską szkołę"
Wesprzyj NK
Po co jest edukacja? Czy polska szkoła wychowuje obywatela zdolnego poradzić sobie z wyzwaniami współczesnego świata? Jak zmierzyć się z problemami takimi jak sztywna podstawa programowa, anachroniczny system wynagradzania nauczycieli, ograniczanie kreatywności dyrektorów i nauczycieli? Czy stawiamy na edukację aksjocentryczną, czyli taką, w której centrum stoją wartości (edukacja włącza wychowanka w uniwersum wartości i cnót), i orientacją pajdocentryczną, gdzie w centrum jest sam wychowanek i ekspresja jego osobowości? Na te pytania eksperci NK odpowiadali sobie podczas seminarium pt. „Jak uzdrowić polską szkołę?”, które odbyło się w dniu 22.08.2019 r. rozpoczęło cykl wewnętrznych seminariów eksperckich. Raport, który mają Państwo przed sobą, przedstawia najważniejsze wnioski z tego spotkania, poruszane zagadnienia i rekomendacje do dalszych rozważań. W seminarium udział wzięli: dr Justyna Melonowska,...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 715 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz