Gospodarzem samorządu muszą być mieszkańcy

To nie liczba województw jest ważna, ale to, na ile ludzie czują się w nich u siebie. Bardziej niż kolejna reforma administracyjna potrzebna jest zmiana relacji pomiędzy władzą a obywatelem
To nie liczba województw jest ważna, tylko to, na ile ludzie czują się w nich u siebie. Bardziej niż kolejna reforma administracyjna potrzebna jest zmiana relacji pomiędzy władzą a obywatelem. Toczący się na łamach „Nowej Konfederacji” spór wokół oceny reformy samorządowej z 1998 r. (por. tekst B. Radziejewskiego, polemikę R. Matyi i odpowiedź  B. Radziejewskiego) skupia się na rozwiązaniach technicznych i nie dotyka istoty sprawowania władzy w Polsce oraz tego, jaka rola w tym procesie przypada samorządom. Władza jest zaś w Polsce coraz bardziej scentralizowana, ludzie stają się mało aktywni, a instytucje się upartyjniają. Organiczne gminy i sztuczne powiaty Żyjemy w ustroju politycznym, w którym rząd zawsze wie lepiej i robi swoje. Ten stan rzeczy może naturalnie przez jakiś czas...

Polityk, filozof, menedżer, poseł na Sejm I kadencji. W 1968 r. ukończył ekonometrię w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Uzyskał następnie stopień naukowy doktora z zakresu filozofii. Prowadził działalność wydawniczą, kierował spółką akcyjną Municipium. W 1990 r. znalazł się wśród założycieli Porozumienia Centrum. W 1991 r. został wybrany na posła na Sejm z listy PC. W trakcie kadencji poparł powołanie rządu Hanny Suchockiej i wspólnie z m.in. Jerzym Eysymonttem odszedł z PC, przystępując do Polskiego Programu Liberalnego. W 1993 r. nie ubiegał się o reelekcję i wycofał z polityki. Był także doradcą ministra rozwoju regionalnego. Zajmuje się działalnością ekspercką w zakresie promocji i zarządzania projektami. Należał do współautorów Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004–2006. Objął funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” i wiceprzewodniczącego Koalicji na rzecz Społeczeństwa Informacyjnego.