Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dziwny rok 2020 – przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata | Witold Sokała

Rok 2020 był jednym z najdziwniejszych w XXI wieku. Konflikt Stanów Zjednoczonych i Iranu, pandemia koronawirusa, protesty w Hongkongu, rewolucja na Białorusi, czy ciągnący się konflikt Waszyngtonu z Pekinem. Dr Witold Sokała podsumowuje mijający rok w polityce międzynarodowej.

 

Dr Witold Sokała – stały współpracownik Nowej Konfederacji, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autor “Niezbędnika zagranicznego NK” – cotygodniowego przeglądu najważniejszych wydarzeń ze świata.

 

 

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Materiał sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz