ZOSTAŃ WSPÓŁWYDAWCĄ PORTALU NOWEJ KONFEDERACJI! JESTEŚMY NIEZALEŻNYM PORTALEM, KTÓRY DZIAŁA I ROZWIJA SIĘ DZIĘKI WSPARCIU DARCZYŃCÓW. PAMIĘTAJ, ŻE NASI PUBLICYŚCI POTRZEBUJĄ TAKŻE TWOJEGO WSPARCIA!

Wesprzyj nas
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Demokracja liberalna w odwrocie: Dukaj, Bartosiak, Kurlantzick, Pełczyńska-Nałęcz, Rigamonti

W książce wydanej w 2013 roku Joshua Kurlantzick opisuje wyzwania i problemy stojące wówczas przed demokracją. Co zawarłby w swojej książce, gdyby powstała w 2022 roku? Czy wartości demokratyczne okażą się zwycięzcą wojny na Ukrainie? Debata wokół książki "Demokracja liberalna w odwrocie" już dostępna!
"Nie ma innej demokracji niż demokracja liberalna. Jak nie będzie wolności słowa to będzie znaczyło, że nie ma już niczego ratować. Ta choroba zaczyna się dużo wcześniej" - stwierdza dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas debaty "Demokracja liberalna w odwrocie". Czy ograniczanie wolności słowa to jedyny sygnał początku końca demokracji? Joshua Kurlantzick, pisząc swoją książkę w 2013 roku, zawarł w niej obserwacje dotyczące scenariuszy rozwoju ustroju demokratycznego na świecie. W jaki sposób jego predykcje zweryfikował rok 2022? Co, w kontekście demokracji, uświadomiła nam wojna na Ukrainie? Na te oraz wiele innych pytań, Autor udzielił odpowiedzi podczas pierwszej debaty Nowej Konfederacji w 2023 roku! 9 stycznia spotkaliśmy się w kultowym Klubie Hybrydy, aby poruszyć temat dotyczący fundamentów, na jakich oparty jest świat, w...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 141 / 26 000 zł (cel miesięczny)

39.00 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo