fbpx
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Demokracja liberalna w odwrocie: Dukaj, Bartosiak, Kurlantzick, Pełczyńska-Nałęcz, Rigamonti

W książce wydanej w 2013 roku Joshua Kurlantzick opisuje wyzwania i problemy stojące wówczas przed demokracją. Co zawarłby w swojej książce, gdyby powstała w 2022 roku? Czy wartości demokratyczne okażą się zwycięzcą wojny na Ukrainie? Debata wokół książki "Demokracja liberalna w odwrocie" już dostępna!

“Nie ma innej demokracji niż demokracja liberalna. Jak nie będzie wolności słowa to będzie znaczyło, że nie ma już niczego ratować. Ta choroba zaczyna się dużo wcześniej” – stwierdza dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas debaty “Demokracja liberalna w odwrocie”.

Czy ograniczanie wolności słowa to jedyny sygnał początku końca demokracji?

Joshua Kurlantzick, pisząc swoją książkę w 2013 roku, zawarł w niej obserwacje dotyczące scenariuszy rozwoju ustroju demokratycznego na świecie. W jaki sposób jego predykcje zweryfikował rok 2022? Co, w kontekście demokracji, uświadomiła nam wojna na Ukrainie? Na te oraz wiele innych pytań, Autor udzielił odpowiedzi podczas pierwszej debaty Nowej Konfederacji w 2023 roku!

9 stycznia spotkaliśmy się w kultowym Klubie Hybrydy, aby poruszyć temat dotyczący fundamentów, na jakich oparty jest świat, w którym żyjemy. W dyskusji udział wzięli:

➡️ prof. Joshua Kurlantzick (zdalnie) – autor książki, dziennikarz, analityk specjalizujący się w tematyce Chin i Azji Południowo-Wschodniej;
➡️ dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – dyrektorka think-tanku Strategie 2050. Była podsekretarz stanu w MSZ oraz ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej;
➡️ dr Jacek Bartosiak – założyciel i prezes Strategy & Future, stały współpracownik Nowej Konfederacji;
➡️ Jacek Dukaj – filozof, pisarz, publicysta, autor powieści fantastycznych.
W roli moderatora wystąpiła red. Magdalena Rigamonti – dziennikarka prasowa, radiowa i autorka książek, związana z portalem Onet.pl i Radiem Tok FM.

 

Chcesz więcej? Zorganizuj kolejne spotkania wspólnie z nami! Jakościowa dyskusja i odwaga myślenia wymaga sojuszników. Potrzebujemy Twojego wsparcia, aby móc dostarczać kolejnych ambitnych treści! Wspieraj NK!

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz