Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Zbieg zmian politycznych, gospodarczych i społecznych może zatrzymać globalną demokratyzację na czas nieokreślony

Tam, gdzie demokratyzacja zawiodła lub cofnęła się, winę ponoszą nienormalne warunki: islamizm, autorytarne wpływy chińskie, a może wzrost liczby lokalnych autokratów. A co, jeśli porażki demokracji nie są wyjątkami? Prezentujemy fragment „Demokracji liberalnej w odwrocie” Joshuy Kurlantzicka.
Wesprzyj NK
Upadek demokracji nie następuje w jednym regionie czy na jednym kontynencie. W przeciwieństwie do poprzednich fal regresu demokracji, jak te w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, obecny upadek obejmuje znacznie więcej narodów z większej liczby regionów świata i jest znacznie mniej prawdopodobne, że zostanie zatrzymany. Co ważniejsze, wiele krajów, które rezygnują z demokracji, to potęgi regionalne, takie jak Rosja, Kenia, Tajlandia, Argentyna, Senegal, Filipiny, Węgry, Wenezuela, Meksyk, Nigeria i wiele innych. Ich przykład ma większe znaczenie dla ich regionów niż przykład mniejszych, mniej wpływowych państw. Według studium trwałości demokracji przeprowadzonego przez politologów Adama Przeworskiego, Michaela Alvareza, Jose Cheibuba i Fernando Limongi, jednym z kluczowych czynników decydujących o tym, czy dany kraj będzie się demokratyzować, jest klimat międzynarodowy i regionalny....

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

amerykański dziennikarz pochodzący z Baltimore w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych. Jest ekspertem ds. Azji Południowo-Wschodniej w nowojorskim think tanku Council on Foreign Relations. Opublikował m.in. książki „Democracy in Retreat” i „Charm Offensive: How China's Soft Power Is Transform the World” (nominowana do nagrody Arthur Ross Book Award w 2008 r.).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

40.59 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Zbieg zmian politycznych, gospodarczych i społecznych może zatrzymać globalną demokratyzację na czas nieokreślony”

  1. Marcin Gajek pisze:

    Co znaczy określenie “galaretka została przybita” – pojawiające się w ostatnim akapicie tekstu?

    Czyżby tłumacz coś tu zawalił?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo