Debata NK: Zrozumieć Trumpa (22.11 godz. 18)

Aktualności,

Kiedy: 22 listopada godz. 18

Gdzie: Świetlica Wolności ul. Nowy Świat 6/12 butik C

“Od dwóch lat, czyli od czasu dość niespodziewanego dla wielu zwycięstwa w wyborach prezydenckich, Donald Trump prowadzi Amerykę niczym przedsiębiorstwo, w którym ma kontrolny pakiet udziałów. To znaczy – niezbyt przejmując się głosami krytyki, zarówno tymi w kraju, jak i tym bardziej tymi z zagranicy, z arogancką pewnością siebie podejmując decyzje zaskakujące nawet dla grona bliskich współpracowników, a przede wszystkim wyraźnie przedkładając długofalowy rachunek polityczny i ekonomiczny nad tanie sentymenty.” – pisze Witold Sokała w swoim artykule

Czego chce Donald Trump? Jak jego prezydentura wpływa na Amerykę i świat? Jak potoczy się konflikt amerykańsko-chiński? Czy mamy już nową zimną wojnę? A może grozi nam konflikt zbrojny? Jak będzie wyglądał świat po Trumpie?

Zrozumieć Donalda Trumpa będą próbowali nasi goście:

  • prof. Bohdan Szklarski – politolog, kulturoznawca. W ramach swojej pracy naukowej zajmuje się tematyką przywództwa politycznego, amerykańską polityką wewnętrzną i zagraniczną, komunikacją polityczną, kulturą polityczną i antropologią polityki. Prowadził wykłady i zajęcia dla studentów z Northeastern University, University of Kentucky, University of Louisville, City University of New York, Boston College oraz University of Notre Dame.
  • Tomasz Wróblewski – prezes WEI. Twórca takich tytułów jak „Newsweek Polska”, „Forbes Polska”. Zaczynał swoją pracę zawodową w Stanach Zjednoczonych. Po studiach na University of Houston współpracował z Newsweekiem i Washington Post. Po powrocie do Polski kolejno pełnił funkcje dyrektora anteny RMF, zastępcy naczelnego „Wprost” a następnie naczelnego „Newsweek Polska” i „Forbes”. Wiceprezesa wydawnictwa Polskapresse. Następnie redaktora naczelnego Dziennika Gazeta Prawna i Rzeczpospolitej.
  • Stefan Sękowski – Zastępca dyrektora “Nowej Konfederacji”. Politolog, dziennikarz, tłumacz, stały współpracownik “Do Rzeczy”, publicysta Polskiego Radia Lublin. Publikował i publikuje też m.in. w “Gościu Niedzielnym”, “Rzeczpospolitej”, “Gazecie Polskiej Codziennie”, “Gazecie Wyborczej”, “Tygodniku Powszechnym”, “Frondzie”; i portalu Rebelya.pl. Tłumaczył na język polski dzieła m.in. Ludwiga von Misesa i Lysandera Spoonera; autor książkek “W walce z Wujem Samem” i “Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku”.
  • dr Łukasz Pawłowski – sekretarz redakcji i felietonista „Kultury Liberalnej”. Z wykształcenia socjolog i psycholog. Autor tekstów i wywiadów na temat polskiego i amerykańskiego życia politycznego. W 2014 r. otrzymał nagrodę NBP w kategorii najlepszy wywiad o tematyce ekonomicznej za rozmowę z Michaelem Sandelem „Pobudka z amerykańskiego snu”.

Dyskusję poprowadzi Tomasz Smura, kierownik Biura Analiz FKP, politolog, amerykanista, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim.

Partnerzy debaty: