Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Czy cyfrowi giganci są tak potężni jak się nam wydaje? – Czubkowska, Kozłowski, Gurtowski, Walkowicz

Czy big techy są nowym, pełnoprawnym graczem na światowej szachownicy i jakie relacje łączą je z zagranicznymi rządami? Amerykański, niezależny od państwa sektor prywatny, czy bezwzględna kontrola nad biznesem po chińsku – którą drogę wybrać? Wreszcie, czy cyfrowi giganci rzeczywiście są tak potężni jak się wielu wydaje?

 

 

W debacie uczestniczą:

  • Sylwia Czubkowska – redaktor prowadząca Magazyn Spider’s Web+, dziennikarka technologiczna;
  • dr Andrzej Kozłowski – koordynator projektów oraz analityk w Instytucie Kościuszki, adiunkt na Uniwersytecie Łódzkim. Wcześniej redaktor naczelny portalu Cyberdefence24;
  • dr Maciej Gurtowski – socjolog i analityk, ekspert ds. bezpieczeństwa, stały współpracownik Nowej Konfederacji i adiunkt w Instytucie Socjologii UMK w Toruniu.

Debatę prowadzi Jarosław Walkowicz, twórca wydarzeń oraz kierownik Księgarni NK

 

 

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz