#1 NS2 i nowa równowaga w Europie, koncert mocarstw w Afganistanie, spór o polską samorządność z UE – Radziejewski, Nowakowski, Sokała

Zapraszamy do nowego, wyjątkowego formatu Nowej Konfederacji – comiesięcznego podsumowania najważniejszych wydarzeń w światowej polityce i rywalizacji mocarstw. Pomimo trwającego sezonu wakacyjnego lipiec obfitował w ważne dla światowej równowagi sił zdarzenia i procesy: zgodę Waszyngtonu na Nord Stream 2, zacieśnianie Zielonego Ładu w Unii Europejskiej, rosnący w siłę Talibowie w Afganistanie i koncert mocarstw związany ze zmianami w tym kraju. Więcej znajdziesz w cotygodniowym Niezbędniku zagranicznym NK.

Komentują:

• Jerzy Marek Nowakowski – prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, były ambasador RP w Armenii oraz Łotwie, współpracownik Nowej Konfederacji;
  • Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”. Autor “Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”;
  • dr Witold Sokała – stały współpracownik Nowej Konfederacji i zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK w Kielcach. Autor “Niezbędnika zagranicznego NK”.

Program prowadzi Jarosław Walkowicz – twórca programów oraz kierownik Księgarni NK.

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

prezes i założyciel Nowej Konfederacji, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.
historyk, dyplomata. Był m.in. dyrektorem Ośrodka Studiów Międzynarodowych Senatu, podsekretarzem stanu i głównym doradcą ds. zagranicznych w rządzie premiera Buzka, zastępcą redaktora naczelnego tygodnika “Wprost”. Ostatnio ambasador RP w Rydze i Erywaniu. Autor kilkuset publikacji na temat polskiej polityki zagranicznej i historii Polski w epoce międzywojennej.
Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.