Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Cyfrowi tubylcy są robieni w bambuko. Oddają swoją podmiotowość

„Opowieść o wspaniałym pokoleniu cyfrowych tubylców, którzy tak dobrze radzą sobie w sieci, jest prawdziwa może w pięciu procentach. Młodzi oddają za bezcen swoje najcenniejsze zasoby: czas, uważność, pomysłowość, refleksyjność”. Fragment książki „Cyber kontra Real”
Wesprzyj NK
Mówi się, że młode pokolenia są szczególnie wrażliwe emocjonalnie, ale jeśli faktycznie tak jest, to to nie jest ich wina. Trzeba przyjrzeć się warunkom, w jakim się wychowywali.  To rodzi współczucie. Ale można powiedzieć, że to jest i nie jest ich wina. Nie jest, bo każdy – ale oni bardziej niż ktokolwiek – są produktem pewnej epoki.  Bardziej niż ktokolwiek?  Klasyczna formuła dotycząca procesu programowania człowieka przez społeczeństwo jest następująca: życie człowieka dzieli się na dwie fazy, ciemną i jasną. Ciemną – gdy jest on programowany przez społeczeństwo, a jasną – gdy zaczyna rozumieć, jak społeczeństwo na niego oddziałuje i sam siebie zaczyna współtworzyć. Gdy zaczyna dostrzegać, że to programowanie nie jest szczelne, że istnieją liczniejsze obszary jej czy jego...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

socjolog, doktor habilitowany, w latach 2008–2010 doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa państwa, od 2015 doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy, doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W 2006 był ekspertem Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Współautor takich książek jak m.in. „Privatizing the police-state: the case of Poland”, „Transformacja podszyta przemocą. O nieformalnych mechanizmach przemian instytucjonalnych” oraz „Samobójstwo Oświecenia. Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat”.
główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo