Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Chiny wracają do gry

Kiedy: 15 listopada godz. 18

Gdzie: Świetlica Wolności (Nowy Świat 6/12c)

„Chiny są na ustach wszystkich. W spektakularny sposób wybudziły się z krótkiej w swoich dziejach, kilkusetletniej drzemki i powracają na swoje centralne miejsce w Azji. A może i na całym świecie. Ich wzrost zmienił już nasz glob nie do poznania, a to będzie się tylko pogłębiać, co w naturalny sposób prowokuje do dyskusji i debat, nawet u nas. To idealny moment na pojawienie się takiej książki jak „Wielki renesans” – polskiego odpowiednika old China hands (XIX-wieczne określenie specjalistów od Chin, co zjedli na nich zęby), Bogdana Góralczyka.” – pisze Michał Lubina w recenzji.

Dlaczego Chiny odniosły sukces? Jak rządzą Chińczycy? Jakie są ambicje Państwa Środka? Czy konflikt chińsko-amerykański jest nieunikniony? Między innymi o tym będą rozmawiać nasi goście:

prof. Bogdan Góralczyk – politolog i sinolog, profesor i dyrektor Centrum Europejskiego UW. Autor ksiażki „Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje”

Paweł Behrendt – absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim, publicysta, tłumacz, szef działu Aktualności portalu Konflikty.pl. Od 2009 r. związany z Centrum Studiów Polska–Azja, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.

Dyskusję poprowadzi Michał Lubina –  ekspert ds. współczesnej Birmy i relacji rosyjsko-chińskich, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, autor pięciu książek, w tym dwóch bestsellerów naukowych – „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014” (Kraków, Akademicka 2014) i „Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi” (Warszawa, PWN 2015) oraz niedawno wydanego debiutu międzynarodowego „Russia and China. A Political Marriage of Convenience”.

Podczas debaty można będzie nabyć książkę prof. Góralczyka „Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje”.

Fragment książki

Recenzja Michała Lubiny

Partnerzy debaty:

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo