Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Big Data. Technologiczny autorytaryzm i nowy cyfrowy feudalizm

W zamian za wygodę i bezpieczeństwo oddajemy korporacjom i rządom wrażliwe dane. A te trafiają do rządowych baz w Chinach i USA. Co wiedzą o nas światowi gracze i do czego tę wiedzę wykorzystują?
Wesprzyj NK
Rozpoczynając rejestrację nowego urządzenia z kategorii wearables – np. smartwatcha lub opaski fitnessowej – musimy podać szereg danych i wyrazić liczne zgody, których zwykle nawet nie czytamy. Byle jak najszybciej uruchomić nową zabawkę i zacząć odliczanie czasu do upragnionej sylwetki. Podobnie jest z „trendującymi” aplikacjami i wyzwaniami w mediach społecznościowych. Kilka lat temu Facebooka zalała fala zdjęć użytkowników z dzieciństwa. Dziś wiemy, że głównym celem akcji było przeszkolenie algorytmów, by lepiej rozpoznawał twarze. Użytkowników o tym nie informowano. Modne darmowe aplikacje do obróbki zdjęć także miały na celu zebranie dobrowolnie udostępnianych danych. Darmowa poczta, kalendarz, wirtualny dysk na zdjęcia? Nie są w istocie darmowe. Są wymianą. Nasze dane i możliwość ich przetwarzania – w zamian za udogodnienia. Smartfon, czyli „usual...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, politolog, doktor nauk humanistycznych. Wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; analityk w Fundacji Po.Int. Specjalizuje się w studiach nad wpływem nowoczesnych technologii oraz zmian klimatu na system międzynarodowy i globalne środowisko bezpieczeństwa.
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, ekspert ds. zdrowia, adiunkt w Collegium Medicum UWM w Olsztynie, doktor socjologii, członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, wykładowca socjologii zdrowia i medycyny dla studentów kierunków medycznych. W swojej pracy naukowej podejmuje problemy komunikacji medycznej, technologii medycznych, jakości życia i funkcjonowania chorych na choroby rzadkie oraz zachowań zdrowotnych. Autor stałej rubryki „Klinika NK” o zdrowiu, geopolityce, technologii i nauce.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Big Data. Technologiczny autorytaryzm i nowy cyfrowy feudalizm”

  1. Paweł Kopeć pisze:

    Telefony komórkowe do śmieci! I śmierci.
    To jest zabawka dla idiotów.
    Np. dla Japończyków… i żeby się nie gubili w górach…
    Mniej będzie wówczas wypadków na ulicach i chodnikach.
    Naprawdę i na pewno.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo