Kup prenumeratę i czytaj NK

Behrendt: Wietnam coraz usilniej poszukuje możliwości zrównoważenia wpływów Chin

Aktualności,

Stały współpracownik NK, ekspert CSPA Paweł Behrendt pisze, że Wietnam coraz usilniej poszukuje możliwości zrównoważenia wpływów Chin. Jednym z kierunków takich działań jest partnerstwo z Unią Europejską.

“Unia jako całość awansowała do grona ważniejszych partnerów handlowych Wietnamu z dwustronną wymianą handlową sięgającą w 2017 52 miliardów USD. Dla porównania: podobne kwoty dla USA wyniosły 54,5 miliarda dolarów, 33,3 miliarda dla Japonii i 93,4 miliarda dla Chin. Liczone wspólnie państwa UE są także największym zagranicznym inwestorem niepochodzącym z Azji. Europejskie FDI w Wietnamie przekroczyły wartość 22 miliardów dolarów. W tym kontekście nie dziwi duże zainteresowanie Hanoi Europejsko-Wietnamskim Układem Wolnego Handlu (EVFTA). Wypracowane jeszcze w grudniu 2015 porozumienie ma znieść 99% barier w handlu między Wietnamem i Unią Europejską i według wietnamskich szacunków przyczynić się do wzrostu eksportu do krajów UE nawet o 1/3, głównie w branży tekstylnej, odzieżowej i owocach morza. Z drugiej strony wietnamski rynek usług ma zostać otwarty dla europejskich firm.”

Cały artykuł można przeczytać pod adresem: http://www.polska-azja.pl/p-behrendt-evfat-rybolowstwo-i-morze-poludniowochinskie/