Bartosiak w Radiu WNET: Ekipa Trumpa może przeszacowywać potęgę Stanów Zjednoczonych

Aktualności,

Dr Jacek Bartosiak, nasz stały współpracownik, był gościem Witolda Gadowskiego w Poranku Radia WNET.

– Mamy po raz pierwszy od 1991 roku bardzo poważną sytuację rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji. Moim zdaniem ta sytuacja jest dużo poważniejsza niż pod koniec istnienia Związku Sowieckiego, ponieważ Chiny są dużo potężniejsze niż Związek Sowiecki, a gospodarka chińska jest wpięta w globalny system wymiany towarowej, czego Sowieci nie mieli. Amerykanie nigdy nie musieli borykać się z takim wyzwaniem dla swojej dominacji, na dodatek jeszcze wobec partnera, którego sami wpuścili na salony, a który im urósł tak, że teraz bardzo trudno będzie go poskromić – stwierdził dr Bartosiak na antenie.

– Ekipa Trumpa, stawiając diagnozę, że obecny system jest źle skonstruowany i nie służy Ameryce, może popełniać błąd przeszacowania potęgi Stanów Zjednoczonych. Trump zdaje się uważać, że Amerykanie są wciąż tak potężni, że potrafią stosować terapię szokową, zniszczyć ten ład i bilateralnie ustanowić nowy – dodał stały współpracownik Nowej Konfederacji.

– Prezydent Trump prowadzi nie tylko politykę personalną, która ma pokazać, że jest zdeterminowany na zmianę reguł wymiany globalnej, która, jak twierdzi, sprzyja bardziej Chinom niż Stanom Zjednoczonym, ale także prowadzi bardzo dwutorową politykę wobec Chin. Z jednej strony wysyła Kissingera, a także wysyła inne sygnały biznesowe do Chińczyków, a z drugiej strony bardzo twardo zmienia reguły dotychczasowych rytuałów, co bardzo denerwuje stronę chińską. Z perspektywy chińskiej to jest „nieprzewidywalny najeźdźca z północy”, którego ciężko przejrzeć i być może przekupić uspokajającymi sytuację manewrami – zauważył dr Jacek Bartosiak.