Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Atak na Kijów. UE zaprasza nowe państwa | Niezbędnik Zagraniczny NK, 8-15.12.2023

Co dalej ze wsparciem USA dla Ukrainy? Kto stał za próbą zamachu stanu w Niemczech? Czego dotyczy spór między Gujaną a Wenezuelą?
Wesprzyj NK
UE daje zielone światło Ukrainie. Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Kijowem. Premier Węgier, Viktor Orbán – który od tygodni zapowiadał, że zablokuje decyzję – opuścił salę, umożliwiając jednomyślne głosowanie. Orbán potwierdził, że wstrzymał się od głosu w sprawie „irracjonalnej i niewłaściwej” decyzji. Taki sposób zatwierdzania strategicznie ważnej decyzji w UE jest niespotykany, choć unijni dyplomaci bardzo często muszą wykazywać się dużą kreatywnością w zakresie zawierania porozumień. Decyzję Rady Europejskiej z zadowoleniem przyjął prezydent Wołodymyr Zełenski. „To zwycięstwo Ukrainy. Zwycięstwo całej Europy. Zwycięstwo, które motywuje, inspiruje i wzmacnia” – oświadczył ukraiński prezydent. Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen powiedziała, że jest to „strategiczna decyzja i dzień, który zapisze się w historii naszej Unii”. Same negocjacje...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, politolog, doktor nauk humanistycznych. Wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; analityk w Fundacji Po.Int. Specjalizuje się w studiach nad wpływem nowoczesnych technologii oraz zmian klimatu na system międzynarodowy i globalne środowisko bezpieczeństwa.
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
5 257 / 26 000 zł (cel miesięczny)

20.22 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo