Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Armia Nowego Wzoru wymaga Państwa Nowego Wzoru

Koncepcja Jacka Bartosiaka i środowiska Strategy & Future robi duże wrażenie. Trudno jednak wyobrazić sobie zieloną krainę merytokratycznej służby na pustyni klientelizmu, korupcji, prywaty i miernoty
Wesprzyj NK
Pewne poruszenie wzbudza ostatnio w polskich kręgach intelektualnych i politycznych koncepcja Armii Nowego Wzoru, głoszona przez Jacka Bartosiaka i środowisko skupione wokół jego firmy Strategy & Future. Zaprezentowana najpierw w zarysie we wrześniu w warszawskich Złotych Tarasach, a w ostatnią sobotę (18 grudnia) na monumentalnie długiej, ponad 10-godzinnej konferencji w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, może wywierać spore wrażenie. To kompleksowa, śmiała i nowoczesna koncepcja głębokiej przebudowy nie tylko armii, ale całego systemu obronnego państwa. Stworzona z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów, wedle deklaracji autorów całkowicie niezależnie, sfinansowana z darowizn obywateli, niepodpięta pod żadną partię, grupę polityczną ani biznesową. Jest to więc wydarzenie zasługujące tak na polemiczną uwagę, jak i na docenienie w polskich realiach. Rzeczywistość marnej polityki, marnych uniwersytetów, marnych...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych zainteresowany w szczególności strukturą systemu międzynarodowego, rywalizacją mocarstw, sprawami europejskimi. Autor książki "Nowy porządek globalny", a także "Między wielkością a zanikiem", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę", opublikował także setki artykułów, esejów i wywiadów. Pomysłodawca i współtwórca dwóch think tanków i dwóch redakcji, prowadził projekty eksperckie m.in. dla szeregu ministerstw, międzynarodowych korporacji, Komisji Europejskiej. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator, dziennikarz. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika "Fronda". Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem "Rzeczy Wspólne". W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W roku 2022 współtwórca i dyrektor programowy Krynica Forum. Publikował w wielu tytułach prasowych, od "Gazety Wyborczej" po "Gazetę Polską".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

4 odpowiedzi na “Armia Nowego Wzoru wymaga Państwa Nowego Wzoru”

  1. asdasd pisze:

    Kto niby ma to państwo zaprowadzić? Nasi politycy nie potrafią = nie chcą wybudować elektrowni jądrowej od upadku sojuza…

  2. Pytanie pisze:

    1. To co proponują S&F wygląda na fińską taktykę motti, uwzględniającą realia militarne,technologiczne XXI wieku.
    2. Jest to do zrobienia w ciągu 5 lat, inkubatorem siły specjalne
    3. Fatalnie, że wojsko i dyplomacja nie należą do domeny uprawnień prezydenta
    4. Czy wiadomo jak zareagował na ten pomysł BBN? Jesli pozytywnie,to może udałoby się w to wciągnąć prezydenta? Dla prezydenta stworzenie nowej armii polskiej byłoby OLBRZYMIĄ ZASŁUGĄ HISTORYCZNĄ..

  3. Jakub94 pisze:

    Państwo nowego wzoru jest dziejową koniecznością dla współczesnej Rzeczpospolitej, jeśli elity polityczne chcą uniknąć ostatecznego poziomu marginalizacji. Wojsko Polskie w jasny sposób przez ANW i ostanie działania komunikuje chęć do procesu modernizacji całego państwa. Stawiam kluczowe pytanie czy inne wpływowe grupy polityczno-społeczne również chcą budowy państwa nowego wzoru. Czy w innych kluczowych obszarach mamy do czynienia z owymi rewolucjami w myśleniu? To jest miarą tego czy podejmiemy realną modernizacje państwową.

  4. marek pisze:

    Aby utrzymać nowoczesną armię należy zbudować solidną gospodarkę a w Polsce od kilku lat wprowadzane są bardzo złe rozwiązania obliczone na korzyści sondażowe. Główne przykłady jakie mogę wymienić to obniżka wieku emertytalnego, 500 plus i wykorzystywanie polityki monetarnej do krótkotrwałego podbicia wzrostu gospodarczego kosztem wyższej inflacji.
    Wydatki na armię tez mamy nie przemyślane bo znaczna część idzie na przywileje emertytalne dla 40 i 50-letnich emerytów. Odnoszę wrażenie, że zakupy uzbrojenia to jakaś forma zapłaty za przychylność Amerykanów a celem drugorzędnym jest poprawa sprawności armii. Należy się zastanowić dlaczego biedny kraj jak Iran ma rakiety, które dostarczone do Jemenu radzą sobie z Saudyjska obroną przeciwlotniczą opartą na sprzęcie z USA a bogatsza od Iranu Polska nie potrafi wyprodukować własnych rakiet.
    Co zrobimy jeżeli Rosjanie nie przeprowadzą inwazji lądowej ale postanowią użyć rakiet do zniszczenia krytycznej infrastruktury w Polsce jak zrobiło to NATO bombardując Serbie? Przydałyby się rakiety aby odstraszać potencjalnego agresora. Sama świadomość, że Polska może wyłączyć prąd w Moskwie niszcząc rakietami stacje transformatorowe dałaby nam większe bezpieczeństwo niże nowe czołgi, które są podatne na zniszczenie.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo