Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Autor nie rozumie istoty problemów tworzonych przez kapitalizm. Problemów, które są wpisane w trzon kapitalizmu, takich jak niesprawiedliwość społeczna (a nie nierówność), bezrobocie, możliwość łatwego przypadkowego wpadnięcia w wykluczenie społeczne. Aby te problemy całkowicie rozwiązać trzeba zmienić kapitalizm na ustrój uspołeczniony. Społeczeństwo prędzej czy później powinno w końcu dostrzec taką potrzebę zmiany, czego nie widać po autorze. Najwyraźniej problemy tworzone przez kapitalizm nie dotykają autora.
> […] jednak oprócz Grecji trudno wskazać kraj, w którym dziś jeszcze nowsza lewica odgrywałaby realnie istotną rolę.
Syriza to zdrada lewicy, a nie lewica. Nie wiem jak po tym co zrobiła można jeszcze określać ją mianem radykalnej lewicy.
> Jednocześnie [kapitalizm] nie przyniósł pogorszenia się poziomu życia, a wręcz przeciwnie: jego polepszenie.
W Polsce? No nie bardzo, proponuję spojrzeć szerzej, wtedy zauważy się spadek poziomu życia. Dostęp do internetu czy telefony komórkowe bynajmniej nie oznaczają wzrostu poziomu życia. Pogorszenie się poziomu życia można zaobserwować poprzez: niższy współczynnik płodności, większy wskaźnik nierówności społecznej, znacznie mniejszy wzrost liczby mieszkań, większa liczba samobójstw, bezrobocie, ograniczenie dostępu do kultury i sportu, mniejsza dostępność komunikacji.
> Nie upadł on [kapitalizm] w swoim „monopolistycznym” okresie.
Sam z siebie nie upadnie, trzeba go obalić. To oczywiste, że sam z siebie nie upadnie i nie rozumiem zdziwienia tym faktem.
> Nie dlatego, by nie mieli racji w tym czy innym aspekcie, ale przede wszystkim dlatego, że nie proponują nic w zamian.
Może autor po prostu nie rozumie tego, co proponuje się w zamian? Bez problemu można wyczytać u różnych socjalistów to, co proponują w zamian. Odpowiedzią na własność prywatną jest dominująca własność państwowa i jednocześnie przez to zapewnienie wszystkim chętnym pracy, co jest też odpowiedzią na bezrobocie. Odpowiedzią na brak mieszkań jest przywrócenie państwowego budownictwa mieszkaniowego z zaangażowaniem przedsiębiorstw sektora uspołecznionego. Odpowiedzią na wykluczenie transportowe jest przywrócenie odpowiednio rozbudowanej komunikacji zbiorowej i ograniczanie ruchu samochodów osobowych. Podobnych propozycji jest całe mnóstwo.
Żyjemy w XXI w. a społeczeństwom proponowane są ciągle odgrzewane kotlety w postaci wyboru między socjalizmem i kapitalizmem. Powód jest prosty. Do sprawowania realnej władzy nad społeczeństwem, potrzebna jest ułuda wyboru. Doskonale widać to w zainfekowanej przez USrAelskich masonów Ojczyźnie, gdzie masy społeczne zmuszane są do ciągłego głosowania na mniejsze zło. Narodowa katoprawica polska ma nowoczesne sposoby sprawowania władzy, oparte o interes państwa narodowego w którym dobro i dobrobyt jednostki przekłada się na dobrobyt społeczeństwa. Ta forma ustrojowa sprawowana jest w praktyce np. w Szwajcarii. Jednym z najistotniejszych elementów takiego ustroju – jest silna władza prezydencka, oraz interwencjonizm państwa w gospodarkę. Trzeba zwrócić uwagę, że państwo polskie – odrzucając liberalizm – w okresie międzywojennym w zanczący sposób angażowało się w sferę gospodarczą. Jest to dobry kierunek, który prezentują takie kraje jak Niemcy, Chiny, czy USA. Ani socjalizm, ani kapitalizm nie ma racji bytu w nowoczesnym społeczeństwie, nowoczesnej Polsce. 'Konfederacja Rodziców’
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Artykuł z miesięcznika:
Czy w tym chaosie, pełnym emocji – zresztą często wywoływanych sztucznie – da się dostrzec jakiś porządek?
Mamy Papieża. Indie zaatakowały Pakistan, zwiększając ryzyko pełnoskalowej wojny między dwoma państwami nuklearnymi. W Niemczech kanclerz Friedrich Merz, po nieoczekiwanej porażce w pierwszym głosowaniu, zmaga się z napięciami wewnątrz koalicji. Po objęciu urzędu spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. W Rosji Putin ogłosił podpisanie nowej umowy inwestycyjnej z Chinami.
Zamach terrorystyczny wzmaga napięcia indyjsko-pakistańskie. Trójmorze spotyka się w Warszawie. Chiny rozpychają się na Bliskim Wschodzie. Francja domaga się podwyższenia opłat z paczki z Chin. Na Półwyspie Iberyjskim gaśnie światło. Ukraińcy wyparci z Rosji. Wietnam świętuje rocznicę końca wojny. Co jeszcze wydarzyło się na świecie w ubiegłym tygodniu?
W Niedzielę Palmową Rosja przeprowadza atak na ukraińskie Sumy, podczas gdy Chiny zrywają kontrakty na import amerykańskiego gazu LNG i pogłębiają współpracę energetyczną z Moskwą. Tymczasem premier Giorgia Meloni jako pierwsza od rozpoczęcia wojny celnej odwiedza Biały Dom.
USA zawdzięczają swoją potęgę nie tylko konstytucji czy gospodarce, ale przede wszystkim geografii. Żyzne gleby Środkowego Zachodu i gęsta sieć żeglownych rzek umożliwiły rozwój rolnictwa, taniego handlu i industrializacji
„Krakówek” trwa, a z nim trwał Jacek Majchrowski – prezydent, który przez dekady zrósł się z elitami miasta
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie