fbpx

Jaki ma być nowy model polskiej wspólnoty narodowej? – Bosak, Lisicki, Isakowicz-Zaleski, Nowakowski

Na czym opiera się polskie myślenie o wspólnocie narodowej i czy posiadamy części wspólne z wartościami np. Ukraińskimi, które mogłoby nas zbliżyć? Co w tym przypadku jest polską racją stanu? Zakładając, że zachodni multikulturalizm nie zdał egzaminu, czy chociażby model amerykański nie jest atrakcyjnym rozwiązaniem? A może trzeba “nic nie robić” i pozostawić przybywających samymi sobie?

Dyskutują:

• ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski – duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, działacz społeczny, pisarz, poeta i publicysta;
  • amb. Jerzy Marek Nowakowski – prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, były ambasador RP w Armenii oraz Łotwie, współpracownik Nowej Konfederacji;
  • Krzysztof Bosak – poseł na Sejm V i IX kadencji, współzałożyciel i jeden z liderów partii Konfederacja Wolność i Niepodległość;
  • Paweł Lisicki – publicysta, eseista i tłumacz literacki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

Prowadzi Jarosław Walkowicz (Nowa Konfederacja).

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).