Ukazał się nowy numer miesięcznika „Nowa Konfederacja”

Aktualności,

Jak nas drenują. Już 80 mld zł wypływa rocznie z Polski za granicę.

To kolosalna suma. Drenują nas obce firmy, drenuje nas Unia Europejska. Na różne sposoby, które świetnie dają się ukryć w państwie takim jak nasze – peryferyjnym. Ale czy kogoś to obchodzi? Czy któryś z czołowych ekonomistów o tym mówi?

Zatem właśnie temu problemowi zdecydowaliśmy się poświęcić nowe wydanie naszego miesięcznika. Bartłomiej Radziejewski stawia tezę, iż drenaż Polski jest m.in. konsekwencją tego, że jesteśmy państwem-neokolonią, więc dziś płacimy „rentę neokolonialną”. Prof. Jerzy Żyżyński pytany przez Aleksandrę Rybińską tłumaczy, jak transfer wielkich środków z Polski odzwierciedla się w Produkcie Narodowym Brutto, podczas gdy PKB tych danych nie unaocznia. Z kolei prof. Andrzej Kaźmierczak w rozmowie z Michałem Kuziem podważa mit o tym, że inwestycje zagraniczne powodują zawsze wzrost gospodarczy.

Swoje teksty w tym numerze przedstawiają także Jacek Bartosiak – pisząc, jak zapobiec III wojnie światowej, oraz Piotr Trudnowski o kontrowersjach ustawy o petycjach. Stefan Sękowski wychwytuje pułapki budżetów obywatelskich, a Krzysztof Wołodźko tłumaczy potencjał dorobku intelektualnego prof. Bronisława Łagowskiego.

Uruchamiamy również nowy, comiesięczny dział „NK” Kultura Miesiąca, w którym teksty będzie publikował red. Przemysław Skrzydelski – w tym wydaniu pisze o sytuacji Teatru Narodowego w zbliżającą się 250. rocznicę jego powołania.

Zapraszamy do lektury.