fbpx
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

UE a Big tech. Unijna strategia cyfryzacji – Czubkowska, Szymielewicz, Sajduk, Kośla

Czy i na jaką skalę mogą lub powinny zostać wprowadzone ograniczenia dla gigantów technologicznych? Czy Bruksela będzie wspierać powstawanie europejskich championów technologicznych? Jakie są największe koszty rozwoju Big techów w Europie? Czy produkty Meta takie jak Facebook znikną z Unii Europejskiej?

Udział w debacie biorą:

  • Katarzyna Szymielewicz – prawniczka, prezeska Fundacji Panoptykon,
  • Sylwia Czubkowska – redaktor prowadząca Magazyn Spider’s Web+ i dziennikarka technologiczna,
  • dr Błażej Sajduk – współpracownik Nowej Konfederacji i Adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego UJ,
  • Robert Kośla – do niedawna dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM, obecnie Główny Architekt Bezpiecznej Transformacji w chmurze w sektorze publicznym w Microsoft.

Dyskusję prowadzi Paweł Oksanowicz – pisarz, prowadzący audycję biznesową “Bizon” w MUZO.FM, a także redaktor na portalu nno.pl.

 

Partnerem debaty jest Komisja Europejska.

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz