Test Putina i genewskie wyniki

Główne żądania Moskwy zostały odrzucone przez przedstawicieli USA. Jednak Putin w Genewie osiągnął kilka ważnych celów
 Ostatnimi groźbami wobec Ukrainy i żądaniami skierowanymi do Zachodu Rosja przedsięwzięła, jak się wydaje, nową fazę działań na rzecz kilku celów strategicznych. Ogólnie można je określić jako testowanie oporu środowiska międzynarodowego, zwłaszcza Zachodu, wobec zaktualizowanych ambicji Kremla. Poniedziałkowe (10 stycznia) rozmowy amerykańsko-rosyjskie w Genewie przyniosły pierwsze wyniki owych testów. Nie jest świetnie, nie jest tragicznie Wbrew dość donośnym nad Wisłą głosom czarnowidztwa i histerii (wśród nich mówiącego o zapachu Jałty byłego szefa polskiej dyplomacji), wszystkie główne żądania Moskwy zostały przez przedstawicieli USA odrzucone. W tym te dotyczące faktycznej neutralizacji krajów wschodniej flanki NATO i zamknięcia Ukrainie drogi do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie wykluczyli zarazem możliwości dalszych rozmów o rozmieszczeniu rakiet i ograniczeniu ćwiczeń wojskowych, również postulowanych przez Rosjan. Putin wybadał poziom...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.