Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Śmierć republikanizmu. Czy ordokonserwatyzm to nowy ład? – Radziejewski, Cichocki, Musiałek, Giełzak

"Umarł republikanizm!" - pisze Bartłomiej Radziejewski w tekście, który stał się przyczynkiem do dyskusji o potrzebie poszukiwania dobra wspólnego. Czy możliwa jest budowa społeczeństwa obywatelskiego w społeczeństwie duchowych nomadów? A może ancien regime’u nie należy bronić ponad wszystko?
"W Polsce nie ma innej tradycji niż republikańska" - stwierdza z kolei prof. Marek Cichocki. Śmierć republikanizmu to manifest nowoczesnego konserwatysty u progu kolejnego fin de siècle, czy niewczesna diagnoza świata, który jeszcze nie potrafi się rozpaść? Czy możliwa jest budowa społeczeństwa obywatelskiego w społeczeństwie duchowych nomadów? A może ancien regime’u nie należy bronić ponad wszystko? PRZECZYTAJ TEKST BARTŁOMIEJA RADZIEJEWSKIEGO W Debacie Miesiąca Nowej Konfederacji udział wzięli: Bartłomiej Radziejewski - politolog, publicysta, eseista. założyciel i dyrektor Nowej Konfederacji, prof. Marek Cichocki - filozof i politolog, profesor nauk społecznych, historyk idei politycznych, dziennikarz i publicysta, Paweł Musiałek - prezes Klubu Jagiellońskiego, były dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, politolog, analityk, publicysta, Marcin Giełzak - dyrektor wykonawczy fundacji Projekt Konsens, ekspert ds. międzynarodowych...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 829 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz