Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Scenariusza rozpadu Rosji nie powinno się ignorować

Jeżeli państwa posiadają dusze, to rosyjską duszę charakteryzuje przede wszystkim niezależność. Oznacza to także, że Rosja nie stanie po stronie Chin w walce z USA
Wesprzyj NK
W Polsce Rosja postrzegana jest jako agresywne państwo. Pan z kolei uważa, że „Rosja porusza się w kierunku samej siebie”. Co pan dokładnie miał na myśli? Zacząłem używać tego sformułowania po wybuchu kryzysu na Ukrainie w 2014 r. Po rozpadzie Związku Sowieckiego, Federacja Rosyjska przyjęła kurs na integrację z Zachodem i sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Mówiono nawet o wstąpieniu Rosji do NATO. Ten kurs był realizowany wraz z upływem czasu z coraz mniejszą intensywnością, aż do początku drugiej dekady XXI w. Ukraiński kryzys oznaczał koniec tego projektu. Rosja znalazła się w stanie osamotnienia. Nie posiada już swojego historycznego imperium, które w czasach późnego ZSRR obejmowało Europę Wschodnią, a także szereg państw Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu. Sądzę, że Rosja...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Dmitrij Trienin jest rosyjskim politologiem i badaczem stosunków międzynarodowych. Pełni funkcje dyrektora Moskiewskiego Centrum Carnegie.
stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Pisze głównie o pamięci, polityce historycznej i nacjonalizmach w Europie Wschodniej – na Ukrainie i nie tylko. Publikował również w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe" i na portalu Klubu Jagiellońskiego. W wolnym czasie wędruje z aparatem fotograficznym po górach, lasach i bezdrożach.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz