Relacja z Kongresu 60 Milionów w Londynie

Nowa Konfederacja miała przyjemność być partnerem medialnym ostatniej edycji Kongresu 60 Milionów, który odbył się w Londynie w dniach 30 maja–1 czerwca. Ideą tego projektu jest integracja polskich środowisk biznesowych, naukowych i kultury, zlokalizowanych w kraju oraz poza jego granicami. Celem Kongresu jest także dyskusja na temat aktualnego miejsca Polski na mapie świata i naszej pozycji w relacjach międzynarodowych – ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru gospodarczego.

Tematem przewodnim edycji w Londynie były wyzwania i szanse związane z perspektywą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, zarówno dla Polonii mieszkającej na Wyspach, jak również dla relacji polsko-brytyjskich. Tym zagadnieniom poświęcony był m.in. panel otwierający całe wydarzenie: „Brexit – wyzwania i szanse – nowa perspektywa polityczna”, w którym udział wzięli Anna Maria Anders (Sekretarz Stanu RP), Daniel Kawczyński (Partia Konserwatywna), Stephen Pound (Partia Pracy), James Rogers (Henry Jackson Society) oraz Marcin Chruściel, przedstawiciel Nowej Konfederacji. Planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii zgodnie uznano za przełomowe wydarzenie dla przyszłości UE. W opinii brytyjskiego posła Daniela Kawczyńskiego, brexit zapoczątkował powolny rozpad tej organizacji. Zdaniem Marcina Chruściela doprowadzi on natomiast do umocnienia się duopolu francusko-niemieckiego, jako głównego motoru integracji europejskiej. W rezultacie może zatem spowodować pogłębienie się integracji, szczególnie w obszarze polityki obronnej.


Analogiczny panel poświęcony został gospodarczym konsekwencjom brexitu – dla firm prowadzonych przez Polaków w Wielkiej Brytanii oraz polsko-brytyjskich relacji handlowych. Uczestnicy tego panelu – Krzysztof Sadecki („Businessman Today”), Adrian Kubicki (PLL LOT), Sebastian Kowalski (POL-EKO-Aparatura), Tomasz Wiśniewski (After Brexit Support) oraz Michał Frąckowiak (marka Men’s Finest) – wskazywali, że głównym problemem związanym z brexitem jest niepewność warunków porozumienia handlowego między Wielką Brytanią a państwami UE-27. Prowadzący panel Wojciech Kołodziejczak podsumował, że brexit może być okazją do zacieśnienia polsko-brytyjskich relacji handlowych, jeśli Polska wykorzysta swoją pozycję partnera Wielkiej Brytanii – w przeciwieństwie do wielu państw UE nastawionych wobec Londynu negatywnie.

[foto: Fesyk Photography]


W dyskusjach poświęconych poszczególnym sektorom gospodarki uczestniczył Jarema Piekutowski, główny ekspert NK do spraw społecznych. W panelu dotyczącym promocji regionów, turystyki biznesowej, medycznej i wypoczynkowej, komentował zjawisko bleisure (łączenia podróży biznesowych i wypoczynku) jako przyszłość polskiej turystyki:

„W Polsce bleisure to ciągle nowy trend. Dotyczy przede wszystkim dużych miast – z badań serwisu mojekonferencje.pl wynika, że blisko 20% uczestników konferencji międzynarodowych w Krakowie decyduje się przedłużyć swój pobyt, aby móc zwiedzić zabytki, a także udać się do Wieliczki i Oświęcimia. Z pewnością będzie to trend wzrastający, natomiast należy pamiętać o tym, że rozwój bleisure w sposób ścisły zależy od kilku czynników. Pierwszym jest rozwój polskiego biznesu. Polska jest póki co krajem peryferyjnym, co oznacza, że w dużej mierze jest eksporterem taniej siły roboczej. A więc to, co najważniejsze na szczytach biznesu, dzieje się raczej w innych krajach. (…) Drugim istotnym czynnikiem jest infrastruktura, zwłaszcza mobilność w obrębie kraju. Wreszcie trzecim czynnikiem jest stworzenie spójnych produktów turystycznych typu bleisure, które wraz z zakwaterowaniem proponują szereg usług rozrywkowych na miejscu. Ważne, by nie przespać tej szansy”.


Podczas londyńskiej edycji Kongresu odbyło się łącznie 10 paneli dyskusyjnych oraz 2 wykłady motywacyjne. Zwieńczeniem wydarzenia był rejs statkiem po Tamizie, podczas którego wystawiony został spektakl „Pan Tadeusz z M3” Krakowskiego Teatru Komedia. Kolejne edycje Kongresu 60 Milionów odbędą się w Berlinie (13-15 czerwca), Buffalo (19-21 lipca), Rzeszowie (28-30 sierpnia) oraz Nowym Jorku (3-6 października). Więc informacji o programie znaleźć można na stronie organizatora.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz