Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Bartłomiej Radziejewski w Fakcie pisze o nowej fali kapitalizmu państwowego:
„Nowy etatyzm jest inny od starego. Jest inteligentniejszy i bardziej wysublimowany od tego z poprzednich dekad. Potrafi funkcjonować w zglobalizowanej gospodarce, konkurować z prywatnym kapitałem, rekompensować (przynajmniej do pewnego stopnia) wady publicznego zarządzania. Jego przewagi wynikają przede wszystkim z czterech rzeczy: (kontrolowanego) otwarcia na globalizację, wymuszania konkurencji (zarówno między firmami państwowymi, jak i między nimi a prywatnymi) i merytokracji, jawności połączonej z aktywną polityką antykorupcyjną, ochrony prywatnej części rynku przed destrukcyjnymi zapędami państwowych czempionów.
Teraz okazuje się, że również w krajach wysokorozwiniętych rola państwa w gospodarce coraz częściej rośnie. To pewien paradoks: gdy Chiny są już otwarcie zwalczane przez Stany Zjednoczone jako globalny wróg wolności, te same USA – wraz ze wspomnianymi Niemcami i innymi bogatymi krajami – prowadzą coraz bardziej protekcjonistyczną politykę, aby się przed nimi bronić. Co zresztą Pekin wykorzystuje, aby przedstawiać się jako światowy obrońca wolnego handlu. W trendzie wiodącym do nowego etatyzmu znajduje się również Polska. I to, wbrew medialnym stereotypom, niespecjalnie za sprawą PiS-u, ale – cichego, ponadpartyjnego konsensusu. Trwającego już 18 lat i sięgającego rządów SLD”
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy Indie zmieniają bieg światowej polityki? Jak wyglądają relacje międzynarodowe z perspektywy jednego z najważniejszych graczy w Azji?
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie