Quo vadis, Polsko? Trzy powyborcze scenariusze

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie, a więc można powiedzieć, że PiS ma w dużej mierze zabezpieczone dwa filary władzy – w Belwederze i (częściowo) na Wiejskiej. Obóz władzy ma więc przestrzeń do podejmowania strategicznych decyzji. W którą stronę pójdzie Polska po wyborach?
Scenariusz numer 1: Domknięcie systemu nieliberalnej demokracji (jak nazwał to Stefan Sękowski). Radykalna tzw. "repolonizacja mediów", restrykcje wobec organizacji pozarządowych (np. – wzorem Viktora Orbána na Węgrzech – ograniczenie możliwości finansowania z zagranicy, utrudnienia dla organizacji podejmujących współpracę zagraniczną itp.), przejmowanie kolejnych zadań przez rząd od samorządu, wychodzenie z organizacji międzynarodowych, tzw. „dokończenie reformy sądownictwa”, większa kontrola polityczna nad uczelniami, być może nawet zmiany w ordynacji wyborczej, budowa quasi-oligarchicznego kapitalizmu państwowego opartego na dużych inwestycjach infrastrukturalnych i spółkach skarbu państwa, dalszy odwrót od Unii Europejskiej, wzmocnienie związków z częścią Kościoła reprezentowaną przez hierarchów takich jak bp.bp. Dydycz, Jędraszewski, Mering, czy przez o. Tadeusza Rydzyka. Tego scenariusza najbardziej obawia się liberalna i lewicowa opozycja. Prawdopodobieństwo jego realizacji istnieje, ale moim zdaniem...

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor i współautor wielu publikacji, np. "Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy"(Fundacja Pole Dialogu 2017). Autor powieści biograficznej "G.K.Chesterton", eSPe 2013).