Kup prenumeratę i czytaj NK

„Nowa Konfederacja” – tygodnik nowej generacji. Informacja prasowa

Aktualności,

10 października 2013 r. ukazał się nr 1 „Nowej Konfederacji”. To pierwszy w Polsce internetowy tygodnik idei. – Chcemy połączyć głębię kwartalnika z lekkością i dynamiką tygodnika – mówi redaktor naczelny „NK” Bartłomiej Radziejewski.

Do kogo adresowany jest nowy tytuł? – Do czytelników znudzonych debatą o polityce na poziomie pyskówek, roszad personalnych i anegdot, zmęczonych dominacją tematów trzeciorzędnych i brakiem zainteresowania czołowych publicystów realnymi problemami państwowymi – mówi Radziejewski. – Chcemy odsłaniać rzeczywiste mechanizmy polityczne mające przemożny wpływ na życie Polaków – dodaje.

„Nowa Konfederacja” opiera się na rewolucyjnym w polskich warunkach modelu finansowania – na mecenacie obywatelskim. – Opiniotwórcze media zmierzają do bankructwa. Próbowane alternatywy to: zostać klientem partii politycznej lub wielkiego biznesu, ewentualnie – tabloidyzacja – mówi Radziejewski. – Postanowiliśmy pójść inną drogą i odwołując się do ofiarności Polaków, spróbować działać dzięki wsparciu Darczyńców – konkluduje. „Nowa Konfederacja” to pierwsze nad Wisłą profesjonalne medium finansowane w ten sposób.

Formuła czasopisma internetowego w połączeniu z nowatorskim modelem finansowania pozwala – zdaniem redakcji – mówić o nim jako o tygodniku nowej generacji. Idea utworzenia takiego medium powstała w środowisku kwartalnika „Rzeczy Wspólne”, po jego rozstaniu z Fundacją Republikańską w kwietniu tego roku. Periodyk miał do tamtej chwili opinię najlepszego kwartalnika politycznego w Polsce, był też po „Krytyce Politycznej” najlepiej sprzedającym się pismem tego typu.

„Nowa Konfederacja” to medium misyjne o profilu republikańskim. Tworzące go środowisko ma ambicje dostarczyć odtrutki na zalew treści błahych. Chce być też pośrednikiem między światem ekspercko-akademickim a medialnym. – Współczesna Polska jest intelektualną półpustynią, a jednak w świecie akademickim i eksperckim rodzą się niekiedy ważne diagnozy i idee. Media głównego nurtu przeważnie je ignorują. „Nowa Konfederacja” ma je przybliżać.

Kto konkretnie tworzy internetowy tygodnik idei? Oprócz Radziejewskiego w skład redakcji wchodzą członkowie środowiska dawnych „Rzeczy Wspólnych”: dziennikarka i publicystka Aleksandra Rybińska, analityk i polityk Krzysztof Bosak, politolog i publicysta Michał Kuź oraz krytyk teatralny, dziennikarz i publicysta Przemysław Skrzydelski.Dołączyli do nich trzej młodzi naukowcy i publicyści: Adam Kowalczyk, Bolesław Piasecki i Piotr Woyke.

Kluczowymi autorami tygodnika są też stali współpracownicy. Należy do nich dr Rafał Matyja, politolog i twórca hasła „IV Rzeczpospolita”, Tomasz Szatkowski, prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych i były wiceszef Bumaru, czy Andrzej Maśnica, eksredaktor „Stańczyka” i dyrektor generalny w MEN. Ważną rolę pełnią w tej grupie profesorowie: Zbigniew Stawrowski, filozof z UKSW i szef Instytutu Tischnera, Krzysztof Koehler, literaturoznawca i eksdyrektor TVP Kultura, Tomasz Grosse – politolog specjalizujący się w sprawach europejskich. Z „NK” stale współpracują także tacy eksperci jak dr Michał Beim (transport), Grzegorz Pytel (energetyka) czy dr Adam Radzimski (urbanistyka).
Tygodnik będzie się ukazywał w każdy czwartek.

Wydawcą „Nowej Konfederacji” jest Fundacja Nowa Rzeczpospolita.