Nowa globalna eugenika i hodowla ludzi

Współczesna eugenika, choć różni się od tej nazistowskiej, ma ten sam cel: oczyszczenie populacji z niechcianych cech i hodowlę idealnych ludzi. Pierwsze sztuczne macice projektowane są w Chinach
Tekst jest częścią nowego cyklu „Klinika NK” Stanisława Maksymowicza. O zdrowiu, geopolityce i nauce co tydzień we wtorek w otwartym dostępie. Widmo kurczenia się chińskiej populacji jest już realnym zagrożeniem dla tamtejszych władz. Następstwa „polityki jednego dziecka” spowodowały, że wskaźniki urodzeń spadły w ostatnim czasie do rekordowego minimum 1,7 urodzeń na jedną kobietę (z ponad 6,3 w latach 70.) i ten trend bardzo trudno odwrócić. Od myszy do ludzi Nic więc dziwnego, że w chińskich laboratoriach trwają wytężone prace nad rozwiązaniem palącego problemu. Potencjalną odpowiedzią może dać praca naukowców z Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin w Hefei. Ogłosili wyniki swoich badań nad wyposażoną w sztuczną inteligencję nianią do opieki nad embrionami w sztucznych macicach. Urządzenie ma już teraz opiekować się...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, ekspert ds. zdrowia, adiunkt w Collegium Medicum UWM w Olsztynie, doktor socjologii, członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, wykładowca socjologii zdrowia i medycyny dla studentów kierunków medycznych. W swojej pracy naukowej podejmuje problemy komunikacji medycznej, technologii medycznych, jakości życia i funkcjonowania chorych na choroby rzadkie oraz zachowań zdrowotnych. Autor stałej rubryki „Klinika NK” o zdrowiu, geopolityce, technologii i nauce.