Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nagranie z Debaty NK: “Wrzesień ’39. Pamiętamy! Czy wyciągamy wnioski?” – Radziejewski, Stempin, Semka, Sadkiewicz

Jakie cechy i paradoksy polskiej tożsamości uwidocznił Wrzesień ’39? Czy polskie „nie” dla niemieckich propozycji współpracy, trzymanie się tzw. polityki równowagi a później totalnego oporu, były przejawem samobójczego patriotyzmu? Czy mamy obecnie do czynienia z renesansem romantycznego myślenia w polskiej polityce?

Nad mitem Września ’39 w polskiej tożsamości i myśli politycznej dyskutowali:

  • prof. Arkadiusz Stempin (historyk, politolog i niemcoznawca na WSE w Krakowie);
  • Bartłomiej Radziejewski (politolog i publicysta, założyciel „Nowej Konfederacji”);
  • Piotr Semka (dziennikarz i publicysta, m.in. “Do Rzeczy” i “Rzeczpospolitej”);
  • Jan Sadkiewicz (doktorant na Wydziale Historycznym UJ, wicedyrektor wyd. “Universitas”).

Dyskusję poprowadził Jakub Moroz – dziennikarz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, krytyk i teatrolog. Były wicedyrektor TVP Kultura.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z dyskusji:

Debata NK “Wrzesień ’39. Pamiętamy! Czy wyciągamy wnioski?” odbyła się 18.09.2019 r. w Klubokawiarni Pożyteczna w Warszawie.

Partnerami debaty byli: Google (partner wspierający), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz