Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Ład chiński, czy Ład z Chinami? – Góralczyk, Pyffel, Miszczak, Haliżak

Debata stacjonarna Nowej Konfederacji. Spotkanie odbyło się 12 kwietnia 2022 na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.
Ład chiński czy ład z Chinami - jak będzie wyglądała przyszła równowaga świata i czy Chińczycy są w stanie trwale go zdominować? A może wystarcza im decentralizacja ładu światowego, jego polaryzacja i zrzucenie z piedestału Stanów Zjednoczonych? Udział w dyskusji biorą: prof. Bogdan Góralczyk - wykładowca Centrum Europejskiego UW, współpracownik Nowej Konfederacji i patron Działu Azjatyckiego NK, autor m.in. "Nowy długi marsz. Chiny ery Xi Jinpinga"; prof. Edward Haliżak - badacz stosunków międzynarodowych i azjanista. W latach 1991-2016 Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych WDiNP UW, redaktor naukowy "Geoekonomii"; prof. Krzysztof Miszczak - sinolog i niemcoznawca. Kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH. Radca generalny w KPRM (2013-2020). Od 2021 radca generalny w Sejmie RP; Radosław Pyffel - kierownik studiów "Biznes chiński" w Akademii...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 715 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz