Koronawirus: spojrzenie z lotu ptaka – Rymkiewicz, Karłowicz, Radziejewski, Sawczuk

Jak pandemia koronawirusa wpłynie na świat Zachodu? Jakich skutków społecznych i politycznych możemy się spodziewać? Czy zahamuje globalizację? Czy przewartościuje nasze zbiorowe aksjologie i filozofie publiczne? Czy wzmocni pozycję i legitymację rządów autorytarnych?

O społecznych i politycznych skutkach pandemii COVID-19 dla świata Zachodu dyskutowali: prof. Wawrzyniec Rymkiewicz  (“Kronos”), dr Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna), dr Tomasz Sawczuk (Kultura Liberalna) oraz Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja). Dyskusję poprowadził red. Jakub Moroz – dziennikarz TVP Kultura i Polskiego Radia.

Debata NK “Koronawirus: spojrzenie z lotu ptaka” odbyła się 7 kwietnia 2020 r. Partnerami debaty byli Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute oraz Google Polska.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).