ZOSTAŃ WSPÓŁWYDAWCĄ PORTALU NOWEJ KONFEDERACJI! JESTEŚMY NIEZALEŻNYM PORTALEM, KTÓRY DZIAŁA I ROZWIJA SIĘ DZIĘKI WSPARCIU DARCZYŃCÓW. PAMIĘTAJ, ŻE NASI PUBLICYŚCI POTRZEBUJĄ TAKŻE TWOJEGO WSPARCIA!

Wesprzyj nas
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

„Klinika NK” – nowy cykl dr Stanisława Maksymowicza!

„Medycyna jest nauką społeczną, a polityka to nic innego, jak medycyna na szeroką skalę”. To zdanie wypowiedział ponad sto lat temu niemiecki lekarz Rudolf Virchow, badający powiązania między epidemią duru plamistego a strukturą społeczną, ekonomiczną i polityczną Górnego Śląska. Dziś to zdanie jeszcze bardziej zyskało na znaczeniu. Wojna o zdrowie toczy się codziennie na wszystkich frontach globalnej i lokalnej polityki oraz ekonomii, w wielkich koncernach farmaceutycznych, na uczelniach, w instytutach naukowych, ale też na korytarzach przychodni. Widać ją w socjalnych programach w Skandynawii, w prywatnym i wykluczającym systemie ochrony zdrowia w USA, a także w krajach peryferyjnych, pozbawionych jakiegokolwiek systemu.

Zdrowie dziś nie jest tylko kategorią medyczną. Opisuje skomplikowane powiązania między krajami, odsłania relacje władzy, decyduje o znaczeniu i upadku mocarstw. Szczepionka w czasie pandemii stała się tym samym, co w czasie wojny reglamentowane systemy przeciwrakietowe. A prymat w jej wytworzeniu jak kalka odbił strukturę współczesnego systemu światowego.

Żyjemy też – jak pisał Michel Foucault – w czasach biowładzy. Zdrowie i choroba oraz zainteresowanie nimi stało się kwestią osobistej dbałości i jednym z ważnych wyróżników klasy społecznej. A dostęp do niego – stał się luksusem, także w Polsce. Bo choć w naszej świadomości społecznej aktualne pozostaje hasło „zdrowie jest najważniejsze”, to na drodze do niego stoją liczne bariery systemowe. Przez moment wydawało się, że pandemia COVID-19 odmieni na całym świecie sposób, w jaki patrzymy na medycynę. Niestety, szok szybko minął, w Polsce przeszliśmy do porządku dziennego nad grobami ofiar wirusa, a o koniecznych reformach mało kto już dziś wspomina. I to nawet mimo nagłego pojawienia się w systemie około 3 mln nowych pacjentów z Ukrainy.

Dlatego w Nowej Konfederacji stwierdziliśmy, że właśnie teraz musimy zacząć intensywniej rozmawiać o naszym zdrowiu – zarówno w kontekście globalnym, jak i lokalnym. To ostatni moment, by wyciągnąć wnioski z ostatnich lat i odpowiednio przygotować się na to, co nadejdzie. A czekają nas kolejne, być może wielokrotnie trudniejsze wyzwania.

Rozpoczynamy nowy cykl „Klinika NK”, w którym Stanisław Maksymowicz, dr nauk społecznych, socjolog zdrowia i medycyny oraz ekspert ds. zdrowia, wprowadzi nas w problematykę na styku zdrowia publicznego, medycyny, socjologii i historii. Podjęte zostaną zarówno kwestie bieżących problemów polityki zdrowotnej i zdrowia publicznego, jak i globalnych wyzwań. Nie zabraknie też zaskakujących faktów, związanych z – często szaloną – historią medycyny oraz najnowszymi odkryciami w tej dziedzinie.

Zapraszamy do przeczytania >>>pierwszego tekstu<<<, który opowiada o geozdrowiu i o tym, co kosmiczny wyścig zbrojeń ma wspólnego z wyścigiem po szczepionkę.

Zdrowej lektury!

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 141 / 26 000 zł (cel miesięczny)

39.00 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo