Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
„Medycyna jest nauką społeczną, a polityka to nic innego, jak medycyna na szeroką skalę”. To zdanie wypowiedział ponad sto lat temu niemiecki lekarz Rudolf Virchow, badający powiązania między epidemią duru plamistego a strukturą społeczną, ekonomiczną i polityczną Górnego Śląska. Dziś to zdanie jeszcze bardziej zyskało na znaczeniu. Wojna o zdrowie toczy się codziennie na wszystkich frontach globalnej i lokalnej polityki oraz ekonomii, w wielkich koncernach farmaceutycznych, na uczelniach, w instytutach naukowych, ale też na korytarzach przychodni. Widać ją w socjalnych programach w Skandynawii, w prywatnym i wykluczającym systemie ochrony zdrowia w USA, a także w krajach peryferyjnych, pozbawionych jakiegokolwiek systemu.
Zdrowie dziś nie jest tylko kategorią medyczną. Opisuje skomplikowane powiązania między krajami, odsłania relacje władzy, decyduje o znaczeniu i upadku mocarstw. Szczepionka w czasie pandemii stała się tym samym, co w czasie wojny reglamentowane systemy przeciwrakietowe. A prymat w jej wytworzeniu jak kalka odbił strukturę współczesnego systemu światowego.
Żyjemy też – jak pisał Michel Foucault – w czasach biowładzy. Zdrowie i choroba oraz zainteresowanie nimi stało się kwestią osobistej dbałości i jednym z ważnych wyróżników klasy społecznej. A dostęp do niego – stał się luksusem, także w Polsce. Bo choć w naszej świadomości społecznej aktualne pozostaje hasło „zdrowie jest najważniejsze”, to na drodze do niego stoją liczne bariery systemowe. Przez moment wydawało się, że pandemia COVID-19 odmieni na całym świecie sposób, w jaki patrzymy na medycynę. Niestety, szok szybko minął, w Polsce przeszliśmy do porządku dziennego nad grobami ofiar wirusa, a o koniecznych reformach mało kto już dziś wspomina. I to nawet mimo nagłego pojawienia się w systemie około 3 mln nowych pacjentów z Ukrainy.
Dlatego w Nowej Konfederacji stwierdziliśmy, że właśnie teraz musimy zacząć intensywniej rozmawiać o naszym zdrowiu – zarówno w kontekście globalnym, jak i lokalnym. To ostatni moment, by wyciągnąć wnioski z ostatnich lat i odpowiednio przygotować się na to, co nadejdzie. A czekają nas kolejne, być może wielokrotnie trudniejsze wyzwania.
Rozpoczynamy nowy cykl „Klinika NK”, w którym Stanisław Maksymowicz, dr nauk społecznych, socjolog zdrowia i medycyny oraz ekspert ds. zdrowia, wprowadzi nas w problematykę na styku zdrowia publicznego, medycyny, socjologii i historii. Podjęte zostaną zarówno kwestie bieżących problemów polityki zdrowotnej i zdrowia publicznego, jak i globalnych wyzwań. Nie zabraknie też zaskakujących faktów, związanych z – często szaloną – historią medycyny oraz najnowszymi odkryciami w tej dziedzinie.
Zapraszamy do przeczytania >>>pierwszego tekstu<<<, który opowiada o geozdrowiu i o tym, co kosmiczny wyścig zbrojeń ma wspólnego z wyścigiem po szczepionkę.
Zdrowej lektury!
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy Indie zmieniają bieg światowej polityki? Jak wyglądają relacje międzynarodowe z perspektywy jednego z najważniejszych graczy w Azji?
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie