Jaka przyszłość USA po wyborach | Sokała, Nowaczewska, Piotrowski

Czy wybór Joe Bidena może oznaczać renesans liberalnego porządku świata? Który z prezydentów daje większe szanse na odbudowanie amerykańskiej potęgi? Jak mogą wyglądać relacje USA z Rosją i Chinami?

Już we wtorek 3 listopada wybory w USA. Amerykanie zdecydują czy pozostawić Donalda Trumpa na drugą, a w historii USA na 59. prezydencką kadencję, czy Joe Biden zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Zapraszamy Państwa na #debataNK na temat amerykańskich wyborów i przyszłości Stanów Zjednoczonych. W debacie biorą udział:

• dr Renata Nowaczewska – amerykanistka i adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • dr Witold Sokała – stały współpracownik Nowej Konfederacji, przewodniczący rady oraz ekspert Fundacji Po.Int, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach,
  • Mateusz Piotrowski – amerykanista, analityk programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Debatę moderuje Jarosław Walkowicz – twórca wydarzeń Nowej Konfederacji oraz wiceprezes Forum Młodych Dyplomatów.

Partnerami debaty “Jaka przyszłość USA po wyborach” są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

wybory prezydenckie w USA 2020

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).