Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jak czuje się Bałtyk? – Bartłomiej Arciszewski

W tym roku, w związku z epidemią, więcej osób wybierze się nad Bałtyk. Kiedy tak wiele mówimy o zagrożeniu zdrowia ludzi, warto zastanowić się nad tym, jak czuje się Morze Bałtyckie. Czy słusznie próbujemy powstrzymać wdzieranie się morza w głąb lądu?

Zanieczyszczenia, zmiana klimatu, niszczenie morskich brzegów – otwierają długą listę problemów, o których w nowym #PodcastNK mówi Bartłomiej Arciszewski, ekspert ze Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Materiał dostępny również na platformie Spotify tutaj.

 

 

Rozmowę przeprowadził dr Paweł Średziński – stały współpracownik NK, doktor nauk humanistycznych, z wykształcenia historyk, politolog i dziennikarz. Miłośnik przyrody i Wileńszczyzny.

Materiał sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz