Kup prenumeratę i czytaj NK

Jacek Bartosiak w RDC i PR24

Aktualności,

Polecamy wywiad na temat bezpieczeństwa w Europie z Jackiem Bartosiakiem dla Polskiego Radia 24:

Jacek Bartosiak podkreślał, że Szwedzi w obliczu agresywnych działań Moskwy, związanych z próbą odzyskania dawnych stref wpływu, czują się potencjalnie zagrożeni. Dodał przy tym, że kraje Europy Zachodniej – Niemcy czy Francja – w inny sposób niż Polska czy Szwecja spoglądają na niebezpieczeństwo ze strony Rosji.

19 września w Radiu dla Ciebie Jacek Bartosiak mówił natomiast o relacjach między USA a Chinami i zapowiedział, że w ciągu kilku lat może dojść między nimi do wojny:

(Amerykanie) przygotowują się na różnych poziomach i przygotowują się bardzo poważnie. Słyszeliśmy o piwocie na Pacyfik, czyli wzmożeniu wysiłków dyplomatycznych w tym regionie. Ogłosiła to Hillary Clinton w swoim słynnym przemówieniu i to się dokonuje. Słyszymy o nowym traktacie gospodarczym na Pacyfiku – Amerykanie proponują nowy traktat o wolnym handlu z wyłączeniem Chin – to samo zresztą na Atlantyku proponują Europie z wyłączeniem Rosji i Chin. Ewentualnie Rosja mogłaby wejść jako junior-partner, jak kiedyś my do NATO, czyli podporządkowując się zasadom gry.