Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jacek Bartosiak o Nowym Jedwabnym Szlaku dla „Pulsu Biznesu”

Dr Jacek Bartosiak, stały współpracownik NK, na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach udzielił wywiadu dla Pulsu Biznesu. Rozmowa dotyczyła Nowego Jedwabnego Szlaku.

– Nowy Jedwabny Szlak jest to element wizji, która wynika z czystych zasad geostrategii. Polskie położenie geograficzne jest docelowo kluczowe dla właściwego zamknięcia Nowego Jedwabnego Szlaku, dlatego że z Szanghaju najkrótsza droga przez masy lądowe Eurazji na Atlantyk biegnie przez Warszawę i Gdańsk. Karpaty stanowią osłonę i pojawia się naturalne zwieńczenie Nowego Jedwabnego Szlaku. Chińczycy o tym wiedzą, patrząc z perspektywy Pacyfiku, z perspektywy Azji. Nam czasami to umyka, bo byliśmy zawsze na peryferiach systemu handlowego i nie widzimy tego w ten sposób. Natomiast po pierwsze ten szlak dopiero rusza, a my jesteśmy bardzo daleko, a po drugie to jest trudne, bo to jest kwestia polityki i geopolityki, czyli rywalizacji w Eurazji między mocarstwami. Naszą siłą, a jednocześnie przekleństwem, było i jest położenie geograficzne – mówił ekspert.

Tagi:
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
11 158 / 29 500 zł (cel miesięczny)

37.82 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo