Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Gen. Leon Komornicki: Czy jesteśmy gotowi na atak Rosji? Czy Polska może polegać na NATO?

Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z gen. Leonem Komornickim: Czy Polska jest przygotowana na zagrożenie rosyjskie? Jakie działania trzeba podjąć, by zwiększyć potencjał obronny państwa? Czy Polska może polegać na NATO?
Z badań opinii publicznej wynika, że nawet 60% obywateli polskich w razie konfliktu zbrojnego zamierza uciekać z kraju. Politycy kierując się słupkami wyborczymi nie chcą wprowadzić koniecznego rozwiązania, jakim jest obowiązkowy pobór do wojska. Czas na debatowanie się skończył, trzeba działać. Fundamentem systemu obronnego państwa jest społeczeństwo - dobrze przygotowane i gotowe na okoliczność konfliktu zbrojnego, musimy robić wszystko, by edukować społeczeństwo w kontekście potencjalnego konfliktu zbrojnego. Musimy rozwijać obronę cywilną państwa - budować schrony, rozwijać świadomość obywateli. Wojna w strefie Gazy bardzo wyraźnie nam pokazuje, że we współczesnym konflikcie - wbrew opiniom wielu ekspertów - element zaskoczenia jest jak najbardziej możliwy. Hamas dokonał ataku, który zaskoczył jedno z najbardziej nowoczesnych i zorganizowanych państw jakim jest Izrael. W przestrzeni publicznej...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz