Gen. Komornicki: Jakich warunków ukraińskiej kapitulacji chce Putin? Czy wojna zmierza do końca?

Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z generałem Leonem Komornickim omawia aktualną sytuacje geopolityczną wokół konfliktu na Ukrainie oraz w strefie Gazy
Narracja rosyjska głosi, że ich armia ma wyzwolić obwody: doniecki, ługański, zaporoski, chersoński z okupacji ukraińskiej, która realizuje cele Zachodu. Po klęsce ukraińskiej kontrofensywy, źle przygotowanej i niemożliwej do zrealizowania w tamtych warunkach, Ukraina utraciła zdolności ofensywne. Odbudowa ukraińskich zdolności może nastąpić jedynie w sytuacji utraty możliwości rosyjskiej armii, co w świetle obecnych realiów nie jest prawdopodobne. Ukraina ma niezwykle mocno uszczuplone zdolności bojowe, braki dotyczą przede wszystkim amunicji. Bez pomocy Zachodu nasi wschodni sąsiedzi nie będą w stanie się dalej bronić. Samymi pieniędzmi wojny się nie wygrywa. Wsparcie finansowe dla Ukrainy nie jest wystarczające, ponieważ broniący się Ukraińcy potrzebują uzbrojenia. Ukraińskiej armii nie udało się zbudować systemu zdolności anty-dostępowych: nie ma F16, nie ma rakiet Taurus ani wyrzutni Himars....

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).