Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Proszę sobie wyobrazić, że oczekiwalibyśmy np. od uczestników kursów wojskowych, żeby powrócili do nauki liczenia trajektorii pocisków ręcznie lub przy pomocy narzędzi analogowych bądź aby rozszerzyli tradycyjny program orientowania się przy pomocy mapy i kompasu. Współczesna młodzież, która niedługo będzie zasilała kadry wojska i służb specjalnych, bardzo niechętnie uczy się tego rodzaju tradycyjnych technologii. Moim zdaniem, pewna ogólna zasada, która powinna ratować nas przed zagrożeniem cywilizacyjnym, o którym wspomniał pan redaktor Krzysztof Kłopotowski, tj. ryzyko wyłączenia całego internetu przez zniszczenie sieci elektronicznej, jest taka: nie należy przymuszać do nauki technik analogowych, ale należy zachowywać możliwość korzystania z nich. Chodzi o to, aby nie przymuszać ludzi do tego, ażeby koniecznie posiadali i korzystali wyłącznie z cyfrowych kanałów załatwiania swoich życiowych potrzeb. Zachowajmy oba kanały, nawet gdyby było to kosztowne – powiedział w programie „Tanie dranie” dr Maciej Gurtowski, stały współpracownik NK.
Same możliwości, jakie daje technologia jeszcze nie przekładają się na to, że będzie ona w deklarowanym celu wykorzystywana. Z faktu, że mamy do czynienia z systemami masowej inwigilacji nie wynika, że nagle osoby zaginione udaje się masowo odnajdywać. Musi jeszcze istnieć pewien interes osób, które decydują o używaniu technologii, żeby w danym celu ją wykorzystać, a to jest zupełnie inny problem niż to, co nam daje technologia. Edward Snowden w swojej książce „Pamięć nieulotna” wskazuje na pewną drogę, która jego zdaniem jest obiecująca. Tą drogą ochrony przed systemem totalnej inwigilacji ma być powszechne wykorzystanie urządzeń oprogramowania do szyfrowania swojej obecności w sieci, do czego Snowden szczerze zachęca. Jednak moim zdaniem nie rozwiązuje to problemu, a co najwyżej zwiększa koszt podmiotu inwigilującego do stosowania swoich technik nadzoru – dodał dr Gurtowski.
Link do nagrania
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy Indie zmieniają bieg światowej polityki? Jak wyglądają relacje międzynarodowe z perspektywy jednego z najważniejszych graczy w Azji?
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie