Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Demokracja vs. autokracja: czy wojna na Ukrainie przypieczętowała ten podział? – Zielonka, Góralczyk, Radziejewski, Kłodkowski, Rigamonti

Podczas przemowy w Warszawie 26 marca br. Joe Biden akcentował obecność na świecie dwóch bloków – demokratycznego i niedemokratycznego, za którego przedstawicieli uznał m.in. putinowską Rosję i państwa ją popierające. Czy świat faktycznie skazany jest na funkcjonowanie w dwóch blokach? Jak na globalne zmiany w tym obszarze powinna reagować Polska i Europa? W jakiej kondycji jest dziś blok Zachodni, czyli demokratyczny? Jakie ”cechy” powinny mieć państwa demokratyczne, aby przetrwać i się rozwijać?

W debacie wokół książki ”Demokracja liberalna w odwrocie” biorą udział:

  • prof. Jan Zielonka – prawnik i politolog, profesor Studiów Europejskich na Uniwersytecie w Oksfordzie,
  • prof. Bogdan Góralczyk – politolog, sinolog, były dyplomata, związany zawodowo z Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego,
  • prof. Piotr Kłodkowski – orientalista, były dyplomata, związany zawodowo z Uniwersytetem Jagiellońskim,
  • Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”. 

W roli prowadzącej Magdalena Rigamonti – dziennikarka prasowa, radiowa i autorka książek, związana na stałe z portalem Onet.pl i Radiem Tok FM.

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 791 / 29 500 zł (cel miesięczny)

33.19 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Demokracja vs. autokracja: czy wojna na Ukrainie przypieczętowała ten podział? – Zielonka, Góralczyk, Radziejewski, Kłodkowski, Rigamonti”

  1. PI Grembowicz pisze:

    W sumie zawsze tak było, ale to nazewnictwo pojęciowe – nazwanie rzeczy po imieniu plus charakterystyka i opisanie są nietrafione, chybione, mętne…

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo