Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Debata Spięcia: Sprawiedliwa Transformacja

11 maja o godzinie 19.00 spotkamy się z autorkami i autorami Klubu Jagiellońskiego, Krytyki Politycznej, Kultury Liberalnej Magazynu Kontakt i Nowej Konfederacji na debacie online. Przyjrzymy się planom sprawiedliwej transformacji, zastanowimy, skąd wynikają różnice w ich ocenie i poszukamy punktów wspólnych.
Wesprzyj NK

Dostosowanie gospodarki przemysłowej do ograniczeń naszej planety to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Co zrobić, by cały proces był zarazem skuteczny i sprawiedliwy? Unia Europejska w najbliższych latach zainwestuje ponad 100 mld euro aby złagodzić koszty tej transformacji. Polska ma być jednym z największych beneficjentów tych funduszy. Co zrobić, by nie zmarnować tych środków? Jak je podzielić? Ile do powiedzenia powinien mieć tutaj rząd i władza centralna, a ile samorządy i obywatele?

 

>>> ODWIEDŹ WYDARZENIE NA FACEBOOKU <<<

 

Sprawiedliwa transformacja była tematem 17 wydania projektu Spięcie, który polega na współpracy pięciu redakcji o odmiennych profilach światopoglądowych, w którym przebijamy bańki społecznościowe i próbujemy dobrze dyskutować w różnorodnym gronie.

11 maja o godzinie 19.00 spotkamy się z autorkami i autorami Klubu Jagiellońskiego, Krytyki Politycznej, Kultury Liberalnej Magazynu Kontakt i Nowej Konfederacji na debacie online. Przyjrzymy się planom sprawiedliwej transformacji, zastanowimy, skąd wynikają różnice w ich ocenie i poszukamy punktów wspólnych.

 

Rozmawiać będą:

  • Alicja Dańkowska – doktorantka i asystentka badawcza w Katedrze Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego. W tym roku będzie bronić pracy doktorskiej na temat społecznych aspektów transformacji energetycznej. Jej zainteresowania badawcze dotyczą rozwoju oddolnych ruchów klimatycznych, społeczności energetycznych oraz regionów węglowych w dobie transformacji.
  • Kamil Lipiński – inżynier, socjolog, pracuje w sektorze energetycznym. Członek redakcji magazynu Kontakt. Pisze doktorat o transnarodowym i lokalnym aranżowaniu relacji biznesowych w polskiej elicie ekonomicznej. Należy do stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Klubu Inteligencji Katolickiej.
  • Paweł Musiałek – członek zarządu Klubu Jagiellońskiego. Dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i jego ekspert ds. polityki zagranicznej oraz polityki energetycznej. Szef działu „Państwo na poważnie” na portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Był współtwórcą portalu Europa–Bezpieczeństwo–Energia, asystentem dyrektora ds. programowych Centrum Analiz Energetycznych Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie oraz analitykiem Fundacji Dyplomacja i Polityka. Mąż Iwony, tata Ignasia.
  • Jakub Bodziony – zastępca szefa działu politycznego i autor piątkowych podcastów „Kultury Liberalnej”. W ramach polsko-czeskiego projektu dziennikarskiego opublikował serię tekstów o kopalni w Turowie. Twitter: @bodzionykuba
  • Natalia Kołodyńska-Magdziarz – sekretarz zespołu Nowej Konfederacji. Absolwentka bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim. Prywatnie fanka kina i gier komputerowych.

Rozmowę poprowadzi Jędrzej Malko, koordynator projektu Spięcie.

 

>>> ODWIEDŹ WYDARZENIE NA FACEBOOKU <<<

Wesprzyj NK
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo