Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
„Dopóki Polska ma amerykański parasol atomowy nad głową, nic jej nie grozi. Ale jeśli straci ten parasol, to powinna poważnie zastanowić się nad pozyskaniem broni jądrowej” – powiedział prof. John J. Mearshimer w rozmowie z Bartłomiejem Radziejewskim. O tym czy Polska powinna mieć broń atomową rozmawiali goście radia TOK FM: Bartłomiej Radziejewski, Renata Kim, Zbigniew Parafianowicz.
„Myślę, że teza prof. Mearshimera jest bardzo szokująca w warunkach polskich. Jest dużym testem dla naszej wyobraźni politycznej, która jest bardzo głęboko zanurzona w codziennej błogości rozmów o tym co kto o kim powiedział, błogości dojutrkizmu, niemyślenia o tym co będzie za 10, 15 lat. A czasy są takie, że musimy się liczyć z tym, że za 10-15 lat być może nie będzie Unii Europejskiej lub będzie ona organizacją fasadową, być może nie będzie NATO (…). Punktem wyjścia prof. Mearshimera jest to, że musimy się liczyć z tym, że coraz bardziej przytłoczonych ciężarem rywalizacji z Chinami w Azji Wschodniej Amerykanów nie będzie stać na utrzymanie obecności w Europie. Wtedy zostaniemy sami, ewentualnie będziemy musieli szukać innych protektorów, tutaj przychodzą na myśl takie kraje jak Rosja, z czym mieliśmy pewne doświadczenia, Francja, Wielka Brytania, gdzie też mieliśmy doświadczenia. Nikt nie twierdzi, że broń atomowa jest uniwersalna odpowiedzią na wszystko (…), natomiast teza, że oddaliliśmy się od standardów rywalizacji mocarstw i od zagrożeń egzystencjalnych w stosunkach międzynarodowych moim zdaniem jest dalece zbyt optymistyczna i zbyt zanurzona w myśleniu w kategoriach końca historii i wiecznego pokoju.” – mówi Bartłomiej Radziejewski
Link do audycji
Link do wywiadu z prof. Mearsheimerem
link do podcastu z prof. Mearsheimerem
Polska powinna myśleć o zbudowania broni atomowej poważnie do tego powinniśmy inwestować w technologie rakietowe. Na poleganiu na sojuszach przejedziemy się jak zwykle. Sojusze powstają i upadają.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Donald Trump zrobił wiele, aby uniknąć chaosu znanego z pierwszej jego kadencji. Nie mam jednak przekonania, że oznacza to, że teraz uda mu się zupełnie uniknąć oporu materii. Dojdzie natomiast, moim zdaniem, do tego, co określiłbym mianem instytucjonalizacji w USA sporu pomiędzy globalizmem a lokalizmem.
Postanowiłem przeprowadzić wywiad z polską antynatalistką. Jest to dorosła kobieta przed czterdziestką, żyjąca w bezdzietnym małżeństwie, w jednym z największych miast w Polsce.
Uzmysłowiłem sobie, że nie chcę żyć w Europie, którą za kilka dekad będą wstrząsały konflikty społeczne, kryzysy gospodarcze i zapaść strukturalna – na tle demograficznym. Fragment książki „Jałowe łono Europy”
Poszukujemy osoby do zarządzania procesem wydawniczym! Jeśli masz doświadczenie w branży, świetnie organizujesz pracę swoją i innych oraz lubisz wyzwania – to oferta dla Ciebie!
Globalna cena baryłki ropy na poziomie 50 dolarów byłaby jednym z największych ciosów dla Rosji od początku wojny. Taka cena przybliżyłaby również zwycięstwo Ukrainy
Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z Witoldem Juraszem
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie